Facebook Google+ Twitter

W brytyjskim zoo przyszło na świat 200 bardzo rzadkich pająków

Dwie setki rozkosznych pajączków pojawiło się w brytyjskim zoo w Chester. To wiekopomny wylęg, albowiem nowi mieszkańcy placówki reprezentują bardzo rzadką i mało znaną odmianę tarantuli.

Tarantula montserracka, dorosły osobnik. kadr YT / Fot. screenshot by Pawel JankowskiOpiekunowie pająków w brytyjskim zoo są pierwszymi na świecie, którzy mogą pochwalić się sukcesami w hodowli tarantuli montserrackiej. Mają nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczym gatunku po tym rekordowym wylęgu.

Kilkanaście z tych brązowo włochatych zwierzątek zostało sprowadzonych w 2013 roku, po wcześniejszej obserwacji ich naturalnego środowiska na karaibskiej wyspie. Dr Gerardo Garcia, kurator kręgowców niższych i bezkręgowców w Chester Zoo, powiedział: "Dane, które udało nam się zebrać i wiedza, jakiej nabyliśmy w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od czasu kiedy przybyły pierwsze dorosłe osobniki, przywiodły nas do tego pierwszego, jakże pomyślnego i rekordowego rozmnożenia i można mieć nadzieję, że te małe tarantule odkryją więcej tajemnic swojego zachowania, reprodukcji i cyklu życiowego gatunku."

Tarantula montserracka po narodzinach. kadr YT / Fot. screenshot by Pawel JankowskiSama hodowla i przygotowanie do rozrodu tych ptaszników, jest trudnym zadaniem: "To rodzaj wyścigu z czasem, gdzie należy zsynchronizować dojrzałość płciową pomiędzy danymi osobnikami" - tłumaczy kurator Gerardo Garcia. Po części wynika to z faktu, iż samce ptaszników z Montserrat żyją około 2,5 roku, natomiast samice żyją dłużej i rozwijają się znacznie wolniej.

Jak to bywa w świecie pająków, spotkania par bywały ryzykowne dla panów. "Samica może potraktować to jako zdobycz, a nie partnera" - powiedział dr Garcia dziennikarzom BBC. Niemniej udało się doprowadzić do właściwej prokreacji. Oczywiście, prawa przyrody są bezlitosne. W małych koloniach nie ma już dorosłych samców. Wszyscy zginęli pożarci podczas aktu miłosnego lub niewiele później.

Podczas podglądania życia ptaszników na wyspie Montserrat, dokonano wielu interesujących i odkrywczych spostrzeżeń. Okazało się, że tarantule, które osiągają wielkość 15-20 centymetrów, są pożywieniem dla słynnej żaby gigant. Zwana także żabą kurczakiem górskim jest jedną z największych żab na świecie, dorasta do 21 centymetrów długości, zaś w ostatnich latach stwierdzono krytyczne zagrożenie jej wyginięcia.

Według Gerardo Garcii, mimo że ten szczególny gatunek pająka jest jadowity i zbyt nerwowy, aby być miłym zwierzęciem domowym, nie jest niebezpieczny dla ludzi. Niemniej mało kto posiada umiejętności konsumencko-łowcze na miarę słynnej żaby, a trzeba nadmienić, że olbrzymi płaz wykazuje w tym niezrównane mistrzostwo.


źródła: BBC
TelegraphWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.