Facebook Google+ Twitter

W Brzesku boją się cmentarnej zarazy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-03-27 08:24

Mieszkańcy Brzeska w Małopolsce boją się wybuchu epidemii cholery. Nitka autostrady A4, której budowa ruszy w tym roku, ma prowadzić przez dawny cmentarz choleryczny na terenie miasta.

Konieczna będzie ekshumacja zbiorowej mogiły. A to zdaniem brzeszczan grozi poważnym niebezpieczeństwem. Problem pojawił się kilka tygodni temu, kiedy przystąpiono do wycinki lasu i odsłonięto kamienny krzyż postawiony w 1866 r. na granicy Brzeska i Jasienia, w miejscu pochówku ofiar śmiertelnej epidemii. Na ludzi padł blady strach.

- To choroba, która w XIX w. zdziesiątkowała Brzesko - wyjaśnia Dorota Kwaśniak, miejscowa nauczycielka historii.- Jej ofiary chowano za miastem. Ludzie obawiali się rozszerzania epidemii. Nie organizowano nawet pogrzebów jak należy. Grzebaniem zmarłych zajmowali się ludzie świeccy, później dopiero ksiądz chodził od domu, do domu i zapisywał, ile ofiar pochłonęła zaraza - dodaje historyczka z Brzeska.

Z najstarszych przekazów wynika, że w tym miejscu spoczywa ok. 150 osób, które zmarły w efekcie epidemii w 1831, 1849, 1855 oraz 1866 r., kiedy to odbyły się ostatnie pochówki. - Ze względu na szacunek do tych szczątków, zdecydowano o ekshumacji. Zostanie ona przeprowadzona na przełomie tego i przyszłego roku, w chłodniejszym okresie - mówi Jerzy Tyrkiel, wiceburmistrz Brzeska.

I właśnie tej ekshumacji jak ognia boją się mieszkańcy miasta. - Po co to ruszać? Dlaczego ingeruje się w zakażone śmiertelnymi zarazkami środowisko? Nie mamy pewności, czy ta zaraza nie wróci i nie uaktywni się - niepokoi się Władysława Migda z Brzeska. - Czy nie można byłoby przesunąć autostrady i ominąć jakoś tego terenu? - pyta wystraszona kobieta.

Mieszkańcy miasta zwracają uwagę, że nawet we współczesnych czasach medycyna jest bezradna wobec niektórych chorób. - Choćby takiej ptasiej grypy, kiedy wybija się całe stada ptaków, by nie zagrażały ludziom. Nie wiadomo, czy przy rozkopaniu cmentarza coś się znowu nie ujawni - mówi Józef Przybyło.

Ale przedstawiciele brzeskiego magistratu uspokajają mieszkańców. - Temat konsultowaliśmy z bakteriologami. Nie ma niebezpieczeństwa. Szczepy tej choroby mogą przetrwać w ziemi najwyżej 40 lat, a od ostatniego pochówku minęło przecież 145 lat - studzi emocje wiceburmistrz Tyrkiel.

To samo mówią specjaliści. Dr Aleksander Garlicki, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w Krakowie, tłumaczy:- W przypadku tego cmentarza bakteria nie jest zagrożeniem - wyjaśnia. I dodaje, że cholerę można co najwyżej do Brzeska przywlec. Na przykład z Zimbabwe, bo akurat tam teraz panuje.
Tyle że akurat nikt z Brzeska w Zimbabwe dawno nie był.

Czytaj dalej na stronie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.