Facebook Google+ Twitter

W Budapeszcie ogłoszono wyniki konkursu na Pomnik Ofiar Katynia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-22 21:57

W Budapeszcie ogłoszono wyniki konkursu na Pomnik Ofiar Katynia rozpisanego przez samorząd Budapesztu i Ambasadę Polską.

Wygrała praca dwóch węgierskich artystów - Geza Szeli-Varga i Zsoltan Szeli-Varga. W konkursie wzięło udział 64 artystów z Polski, Węgier, Niemiec i Norwegii. Prace nad budową pomnika potrwają kilka miesięcy. Pomnik stanie na wiosnę przyszłego roku w Parku Męczenników Katynia w 70 rocznicę radzieckiej Zbrodni. Burmistrz Budapesztu Gabor Demszky zapewnił, że "przywoływanie pamięci jednej z największych zbrodni popełnionej przez reżim totalitarny jest ważne również dla Węgrów".

W 2008 roku radni Budapesztu przegłosowali jednogłośnie wniosek szefa budapeszteńskiej frakcji prawicowego Fideszu Istvana Tarlosa o nadaniu imienia Męczenników Katynia jednemu z parków położonych w III dzielnicy miasta. Jesienią ubiegłego roku Tarlos odsłonił w Parku tablicę upamiętniającą katyńskie ludobójstwo. Powiedział wówczas, że jest to "pierwsza forma upamiętnienia ofiar Katynia poza Polską w Europie Wschodniej".

Węgierskie media przypominają, że w listopadzie 2008 roku w budapeszteńskim Domu Terroru ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa "Katyń. Zbrodnia - polityka - moralność" zorganizowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Według węgierskiej prasy, Pomnik Katynia ma szanse stać się tak ważną pamiątką dla Polaków i Węgrów jak pomnik Generała Bema, bohatera węgierskiej Wiosny Ludów, symbol polsko - węgierskiego braterstwa i przyjaźni.

23 października 1956 roku od wiecu zorganizowanego przed pomnikiem Bema przez węgierskich studentów, którzy solidaryzowali się z wydarzeniami polskiego października, rozpoczęła się w Budapeszcie antysowiecka węgierska rewolucja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.