Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12123 miejsce

W Budapeszcie spotkali się ministrowie Grupy Wyszehradzkiej

W Budapeszcie ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier wyrazili solidarność ze wschodnimi sąsiadami UE, jednocześnie potępiając zatrzymanie grupy inspektorów wojskowych OBWE w Słowiańsku i wezwali do ich uwolnienia.

W obliczu znaczących zmian sytuacji geopolitycznej musimy efektywnie reagować na nowe wyzwania – stwierdzili w specjalnym oświadczeniu szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej. Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się w Budapeszcie na nieformalnych konsultacjach z państwami Partnerstwa Wschodniego.

Ministrowie odrzucili wszelkie groźby – wojskowe lub gospodarcze – wobec państw Partnerstwa Wschodniego oraz potępili rosyjską zbrojną agresję na Krymie oraz destabilizację terenów wschodniej Ukrainy – podano na oficjalnej stronie MSW. Jednocześnie potępiono zatrzymanie grupy inspektorów wojskowych OBWE w Słowiańsku. Ministrowie wezwali do ich natychmiastowego i bezwarunkowego ich uwolnienia. Ponadto wezwali do wszechstronnej i konsekwentnej implementacji konkluzji ostatniego Szczytu Partnerstw Wschodniego w Wilnie.

Wśród priorytetów na najbliższe miesiące wymienia się podpisanie Umów Stowarzyszeniowych między Unią Europejską a Gruzją i Mołdawią jeszcze w czerwcu tego roku, implementację unijnej Umowy Stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz podpisanie jej części gospodarczej po wyborach prezydenckich oraz wspieranie reform w najbardziej zaawansowanych krajach Partnerstwa Wschodniego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.