Facebook Google+ Twitter

W Bułgarii rozpoczęły się wybory parlamentarne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-05 08:23

Wczoraj zatrzymano kilka osób podejrzanych o kupowanie głosów. Premier Siergiej Staniszew zaapelował do Bułgarów, by podczas głosowania nie narażali na niebezpieczeństwo przyszłości kraju.

Właściwie wszystkie ugrupowania zostały oskarżone przez konkurentów o kupno głosów. Środkiem płatniczym miały być nie tylko pieniądze, ale również żywność i inne towary. Bułgaria to najbiedniejszy kraj w Unii Europejskiej.

Z sondaży wynika, że po dzisiejszych wyborach władzę stracą socjaliści obwiniani o to, że nie potrafili sobie poradzić z korupcją, przestępczością i kryzysem. Na największe poparcie - około jednej trzeciej głosów - może liczyć centroprawicowa partia mera Sofii Bojka Borisowa, podczas gdy socjaliści Siergieja Staniszewa mają szanse na około jedną piątą głosów. Żadne z tych ugrupowań nie zdoła więc stworzyć większościowego rządu.

Parlament wybiera dziś niespełna 7 milionów Bułgarów, do obsadzenia jest 240 mandatów, a zgłosiło się ponad 4,5 tysiąca kandydatów z 18 partii i koalicji.

To szóste wybory parlamentarne w Bułgarii od 1989 roku. Nowością jest możliwość elektronicznego oddania głosu. Urządzenia znajdują się w 9 punktach wyborczych w Sofii, a głosujący muszą odebrać specjalne karty magnetyczne.

Również pierwszy raz w Bułgarii działają ruchome punkty wyborcze, których zadaniem jest dotrzeć do niepełnosprawnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.