Facebook Google+ Twitter

W Busku - Zdroju po raz 10. "zabrzmiała Bukowina" Wojtka Belona

Koncertem laureatów i występem gwiazdy, Ani Dąbrowskiej, zakończył się w Busku – Zdroju jubileuszowy X Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj zabrzmi Bukowina", twórcy kultowej Wolnej Grupy Bukowina.

Zespół Bez Hałasu z Kędzierzyna Koźla zdobył Grand Prix 10. Ogólnopolskiego Festiwalu im. Wojtka Belona w Busku - Zdroju. / Fot. Dariusz Sznajder/DSz - FotoFestiwal organizowany przez Buskie Samorządowe Centrum Kultury upamiętnia mieszkającego w tym mieście przez wiele lat poetę, kompozytora i barda, Wojtka Belona, znanego twórcę i wykonawcę piosenek turystycznych i poetyckich, który największe sukcesy odnosił z założoną przez siebie formacją Wolna Grupa Bukowina. Wylansowali chetnie śpiewane do dzisiaj takie piosenki, jak "Majster Bieda", „"Bukowina", "Piosenka o domu", "Pieśń łagodnych".

I właśnie autorskie piosenki poetyckie i turystyczne dominują w konkursie festiwalu imienia Wojtka Belona. Do tegorocznego konkursu zakwalifikowano dziesięciu wykonawców: zespół Ostatnia Paczka, Dariusz Rączka z zespołem (Warka), Piotr Rogala z Polańczyka, Grzegorz Grunwald z Dębskiej Kuźni, Maciej Jóźwik z Kielc, Zespół Piosenki Poetyckiej "JAK" z Przeworska, Jednoosobowa Formacja Artystyczna Grześ z Warszawy, zespół Na Szlaku z Chorzowa, Wojciech Socha z Kunowa oraz zespół Ostatnia Paczka z Warki otrzymała I nagrodę od jury i nagrodę publiczności. / Fot. Dariusz Sznajder/DSz - FotoBez Hałasu z Kędzierzyna Koźla. Ich występy oceniało jury, w którym zasiadali: Adam Ziemianin, dziennikarz, poeta i autor tekstów, Dariusz Czarny, muzyk, gitarzysta, wokalista i kompozytor z kręgu poezji śpiewanej, Mariola Żak, animator kultury w BSCK oraz Leszek Ślusarski, muzyk, kompozytor, gitarzysta jazzowy i dziennikarz radiowy.

Decyzją tego gremium Grand Prix i statuetka "Wiecznego Wędrowca" trafiła do zespołu Bez Hałasu z Kędzierzyna Koźla. I nagrodę otrzymał zespół Ostatnia Paczka, którego liderem jest buszczanin Leszek Owczarczyk (oprócz niego grupę tworzą także: Bogdan Sabała i Sławomir Klimczuk). Ten zespół został też laureatem nagrody publiczność X OgólnopolskiegoGrzegorz Grunwald z Dębskiej Kuźni - laureat III nagrody. / Fot. Dariusz Sznajder/DSz - Foto Festiwalu im. Wojtka Belona. II nagrodę przyznano grupie wokalnej Na Szlaku z Chorzowa, a III ex aequo Zespołowi Piosenki Poetyckiej "JAK" z Przeworska oraz Grzegorzowi Grunwaldowi z Dębskiej Kuźni. W głosowaniu internautów zwyciężył natomiast Piotr Rogala z Polańczyka.

Gościem buskiego festiwalu była Elżbieta Dzikowska, która promowała swoje książki, w tym album "Moje Ponidzie", a poza Anią Dąbrowską, zaśpiewał (w synagodze w Nowym Korczynie) zespół U Studni, w skład którego wchodzą byli członkowie Starego Dobrego Małżeństwa. Wyjątkową atmosferę buskiej imprezy tworzyło wspólne muzykowanie uczestników festiwalu przy Ławeczce Belona, usytuowanej przed Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

To na pewno ciekawe wydarzeni. Też lubię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wolna Grupa Bukowina, to moja młodość. Żałuję, że nie mogę być na takich imprezach. Wyobrażam sobie, jakie wspaniałe były te koncerty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam i lubię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.