Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu liczyli ptaki. Trwa Zimowe Ptakoliczenie

Redakcja
Ekipa pod przewodnictwem Krzysztofa Sokoła
Ekipa pod przewodnictwem Krzysztofa Sokoła Piotr Jeleń
Wzorem lat ubiegłych w ostatni tydzień stycznia miłośnicy ornitologicznych spacerów w całym kraju wyruszyli na zimowe liczenie ptaków. Także w Bytomiu w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla przeprowadzono "ptasią inwenturę".

Jak czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim Big Garden Birdwatch. Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

W ramach tego pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że 6 lat temu w Polsce miał miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników).

W Bytomiu miłośnicy ornitologicznych wędrówek wyznaczyli sobie miejsce w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla, którego dzieje sięgają drugiej połowy dziewiętnastego wieku.
Pomimo pogody pochmurnej z lekkim wietrzykiem, temperaturą około zera stopni Celsjusza i drobnych opadach śniegu na wycieczkę stawiła się dziewiętnastka ornitologicznych spacerowiczów. Wśród nich dwójka najmłodszych, sześcioletni Sergiusz i ośmioletni Kuba.

Podczas półtoragodzinnego spaceru naliczono 218 ptaków reprezentujących 20 gatunków. Według zestawienia sporządzonego przez naszego przewodnika-opiekuna, Krzysztofa Sokoła bilans obserwacji przedstawia się następująco: kaczka krzyżówka - 76 szt., gołąb miejski - 35, gawron - 32 szt., gil - 16 szt., bogatka - 15 szt., kormoran - 8 szt., kawka - 4 szt., sikora modraszka - 4 szt., sierpówka - 4 szt., sójka - 4 szt., sroka - 4 szt., kos - 3 szt., wrona siwa - 3 szt., dzięcioł duży - 2 szt., kokoszka - 2 szt., kowalik - 2 szt., dzięcioł średni - 1 szt., dzięcioł zielony - 1 szt., łabędź niemy - 1 szt. oraz pełzacz ogrodowy - 1 szt.
- Tyle samo gatunków co w 2014 r., (20), w 2013 było mniej (17) jest za to spadek pod względem liczebności - w 2013 - 2014 widzieliśmy łącznie po 356 osobników, w tym roku 218 - zaznacza Krzysztof Sokół.

Konkurs z okazji ptakoliczenia

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to założona w 1991 r. organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmującą się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których żyją. Naszym celem jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Nasze działania wspiera rzesza kilku tysięcy członków i wolontariuszy. Jesteśmy polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International.

Tegorocznym Ptakiem zimy ogłoszonym przez OTOP jest sójka, tak przedstawiana przez Jana Brzechwę:

Wybiera się sójka za morze,
Ale wybrać się nie może.
"Trudno jest się rozstać z krajem,
A ja właśnie się rozstaję".
Poleciała więc na kresy
Pozałatwiać interesy.(…)

Bohaterem wiersza Brzechwy - czytamy na stronie OTOP-u - jest kolorowy, pospolity ptak z rodziny krukowatych, którego często możemy obserwować jesienią, gdy uwija się nosząc żołędzie do swoich zimowych spiżarni. Pierwszy człon z gatunkowej nazwy sójki Garrulus glandarius oznacza po łacinie gadatliwy, a drugi oznacza rodzący żołędzie. W rozumieniu dosłownym jest to więc gadatliwy ptak rodzący żołędzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto