Facebook Google+ Twitter

W Bytomiu liczyli ptaki. Trwa Zimowe Ptakoliczenie

Wzorem lat ubiegłych w ostatni tydzień stycznia miłośnicy ornitologicznych spacerów w całym kraju wyruszyli na zimowe liczenie ptaków. Także w Bytomiu w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla przeprowadzono "ptasią inwenturę".

Ekipa pod przewodnictwem Krzysztofa Sokoła / Fot. Piotr JeleńJak czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim Big Garden Birdwatch. Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. Nie ma żadnych ograniczeń dla chcących uczestniczyć w liczeniu - każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.Coś w konarach drzew zaobserwowano... / Fot. Piotr Jeleń

W ramach tego pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać jak najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze Sójka zwyczajna, sójka, sójka żołędziówka (Garrulus glandarius) – gatunek średniego ptaka z rodziny krukowatych (Corvidae). / Fot. Piotr Jeleńw parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że 6 lat temu w Polsce miał miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników).


W Bytomiu miłośnicy ornitologicznych wędrówek wyznaczyli sobie miejsce w Gil zwyczajny, gil (Pyrrhula pyrrhula) – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczaków (Fringillidae). / Fot. Piotr A. JeleńParku Miejskim im. Franciszka Kachla, którego dzieje sięgają drugiej połowy dziewiętnastego wieku.
Pomimo pogody pochmurnej z lekkim wietrzykiem, temperaturą około zera stopni Celsjusza i drobnych opadach śniegu na wycieczkę stawiła się dziewiętnastka ornitologicznych spacerowiczów. Wśród nich dwójka najmłodszych, sześcioletni Sergiusz i ośmioletni Kuba.
 / Fot. Piotr A. JeleńDzięcioł średni (Dendrocopos medius) – gatunek średniego ptaka z rodziny dzięciołowatych (Picidae) / Fot. Piotr A. Jeleń

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie taka mała grupa amatorów-ornitologów w przedziale wiekowym 6 - 77 lat odbyła niedzielny spacer, a cieszy fakt, że z roku na rok, jest ona co raz liczniejsza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się ta akcja. Dlaczego? Świeże powietrze, ruch, grupa znajomych... W takich okolicznościach liczenie ptaków to sama przyjemność:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.