Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu wręczono prezydenckie "Muzy 2011"

Redakcja
Gospodarz sobotniej gali, prezydent Bytomia, Piotr Koj
Gospodarz sobotniej gali, prezydent Bytomia, Piotr Koj Piotr A.Jeleń
W sobotni wieczór odbyła się gala wręczenia Nagród Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury "Muzy 2011". Jubileuszowa XV edycja miała miejsce w sali koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej.

Nieprzerwanie od 1997 roku jest przyznawana Muza, Nagroda Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury. Nagroda jest wyróżnieniem przyznawanym zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym, których działalność w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju miasta i kultury lokalnej.

Honorowa nagroda Muza przyznawana jest w trzech kategoriach: osiągnięcie twórcze, upowszechnianie kultury oraz zarządzanie kulturą. Statuetkę Muzy, wykonano wg projektu krośnieńskiego artysty plastyka, Macieja Syrka.

W roku bieżącym do nagrody nominowanych było kilkadziesiąt osób i instytucji, z których ostatecznie wybrano czterech laureatów.

W kategorii "upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą", Muzą wyróżniony został Jerzy Stuhr aktor, reżyser, scenarzysta i pedagog. Będąc rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, rozpoczął w Bytomiu kształcenie aktorów dla teatru tańca, na Wydziale Aktorskim w specjalizacji aktor teatru tańca. Obecnie Bytom jest siedzibą Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie.

Wkład i zaangażowanie Jerzego Stuhra w bytomski potencjał artystyczny pozwoliły stworzyć studentom i kadrze profesorskiej odpowiednie warunki nauczania. W chwili obecnej profesor Stuhr wraz ze studentami V roku współtworzy spektakl dyplomowy "Czyż nie dobija się koni", którego premiera będzie miała miejsce w grudniu w Bytomiu. I to właśnie dopiero wtedy, Jerzy Stuhr odbierze prezydencką Muzę 2011, gdyż pilne obowiązki nie pozwoliły mu na sobotnie uczestnictwo w uroczystościach.

Godnym zauważenia jest fakt, że bytomski Wydział Teatru Tańca, na którym studiuje 92 adeptów jest jedynym w kraju, na którym można uzyskać tytuł magistra.

Laureatem w kategorii "upowszechnianie kultury" został Klub Brama. Zdaniem obecnych menedżerów Klubu, celem nadrzędnym jest integracja działalności restauratorskiej z promocją bytomskiego środowiska artystów niezależnych.

Swoje założenia twórcy Bramy uzyskują poprzez organizowanie koncertów muzycznych, wystaw, wernisaży, wydarzeń kulturalnych zarówno tych uznanych, jak i początkujących artystów. A wśród cyklicznych projektów w Bramie, które odbywają się na zasadzie wolnego wstępu, można się spotkać na jam sessions, old'scool party, w Kawiarence Obywatelskiej, ale także w plenerze, choćby podczas Juwenaliów czy Święta Bytomia.
Klub Brama umiejętnie realizuje przyjęte założenia łączenia funkcji komercyjnych z aktywnością przedsięwzięć dla bytomskiego środowiska artystycznego.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Bytomiu jest laureatem w kategorii "upowszechnianie kultury".

Istniejące w Bytomiu od 1993 roku Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, swoją działalność kieruje do dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Głównym celem Stowarzyszenia jest włączenie tych osób, niepełnosprawnych intelektualnie, do życia społecznego, jak również kulturalnego środowiska, w którym żyją. Poza prowadzeniem placówek i działalnością statutową, Stowarzyszenie podejmuje wiele przedsięwzięć w zakresie rehabilitacji społecznej, promującej Bytom poprzez dowolną twórczość artystyczną. A pośród tej twórczości artystycznej, jako formie rehabilitacji, sporo miejsca zajmuje malarstwo, rzeźba czy też rękodzieło artystyczne. Twórczość członków Stowarzyszenia jest przedstawiana społeczności lokalnej, poprzez imprezy kulturalne.

Wśród takich imprez z ostatnich lat odnotować można: "Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną", przegląd teatralny i recytatorski placówek specjalnych "Bliskie spotkania", konkursy plastyczne "Mój kolorowy świat" i "Moje barwy świata", jasełka bożonarodzeniowe, "Jesienne Spotkania", "Mała Galeria Wielkich Pasji", "Zlot Turystów Niepełnosprawnych" oraz współpraca z zagranicą. Ostatnio Stowarzyszenie gościło delegację z Malty. Osoby ze Stowarzyszenia są także laureatami konkursu plastycznego Nikifory organizowanego pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Za osiągnięcia twórcze i upowszechnianie kultury Muzę 2011 otrzymał Śląski Teatr Tańca.

Założony w 1991 roku przez Jacka Łumińskiego Śląski Teatr Tańca, jest pierwszą profesjonalną, tego typu placówką w Polsce. Obchodzący w tym roku dwudziestolecie istnienia Teatr, poprzez swoje nowatorskie działania artystyczne, edukacyjne i społeczne wpływa w znaczący sposób na rozwój sztuki tańca współczesnego nie tylko w Polsce, ale także i poza granicami kraju.

To m.in. dzięki organizowaniu od osiemnastu lat "Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej", Bytom stał się mekką tańca współczesnego. Śląski Teatr Tańca stworzył modelową strukturę organizacji, na której wzorują swą działalność podobne instytucje na świecie. Celem Konferencji Tańca jest wspieranie rozwoju środowiska artystycznego w kraju, poprzez dostarczanie artystom, nauczycielom, instruktorom tańca, administratorom sztuki i pozostałym uczestnikom festiwali, wszelkich informacji i doświadczeń ułatwiających uczestniczenie w procesie budowania społeczeństwa otwartego w integracji ze standardami europejskimi.

Śląski Teatr Tańca pod kierunkiem tancerza i choreografa, Jacka Łumińskiego może poszczycić się opracowaniem 54 premier, prezentacją 600 spektakli autorskich w kraju i za granicą oraz 35 tourne po całym globie.

Prezydenckie Nagrody Muzy 2011 zaszczycili swą obecnością poseł na Sejm RP Jacek Brzezinka, senator RP Andrzej Misiołek, wiceprezydenci miasta wraz z przedstawicielami Rady Miasta.

W "Muzy" wcieliły się słuchaczki z Policealnej Szkoły Medyczno-Społecznej w Bytomiu.

Zwieńczeniem gali był koncert w wykonaniu Katarzyny Groniec z zespołem.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto