Facebook Google+ Twitter

W Bytomiu wręczono prezydenckie "Muzy 2011"

W sobotni wieczór odbyła się gala wręczenia Nagród Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury "Muzy 2011". Jubileuszowa XV edycja miała miejsce w sali koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej.

W "Muzy" wcieliły się słuchaczki z Policealnej Szkoły Medyczno-Społecznej w Bytomiu. / Fot. Piotr A.JeleńNieprzerwanie od 1997 roku jest przyznawana Muza, Nagroda Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury. Nagroda jest wyróżnieniem przyznawanym zarówno osobom fizycznym, jak i prawnym, których działalność w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju miasta i kultury lokalnej.

Honorowa nagroda Muza przyznawana jest w trzech kategoriach: osiągnięcie twórcze, upowszechnianie kultury oraz zarządzanie kulturą. Statuetkę Muzy, wykonano wg projektu krośnieńskiego artysty plastyka, Macieja Syrka.

W roku bieżącym do nagrody nominowanych było kilkadziesiąt osób i instytucji, z których ostatecznie wybrano czterech laureatów.Gospodarz sobotniej gali, prezydent Bytomia, Piotr Koj / Fot. Piotr A.Jeleń

W kategorii "upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą", Muzą wyróżniony został Jerzy Stuhr aktor, reżyser, scenarzysta i pedagog. Będąc rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, rozpoczął w Bytomiu kształcenie aktorów dla teatru tańca, na Wydziale Aktorskim w specjalizacji aktor teatru tańca. Obecnie Bytom jest siedzibą Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie.

Jerzy Oskar Stuhr, laureat prezydenckiej Muzy 2011 w kategorii upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Jerzy_Stuhr2.jpg&filetimestamp=20071102082114Wkład i zaangażowanie Jerzego Stuhra w bytomski potencjał artystyczny pozwoliły stworzyć studentom i kadrze profesorskiej odpowiednie warunki nauczania. W chwili obecnej profesor Stuhr wraz ze studentami V roku współtworzy spektakl dyplomowy "Czyż nie dobija się koni", którego premiera będzie miała miejsce w grudniu w Bytomiu. I to właśnie dopiero wtedy, Jerzy Stuhr odbierze prezydencką Muzę 2011, gdyż pilne obowiązki nie pozwoliły mu na sobotnie uczestnictwo w uroczystościach.

Godnym zauważenia jest fakt, że bytomski Wydział Teatru Tańca, na którym studiuje 92 adeptów jest jedynym w kraju, na którym można uzyskać tytuł magistra.

Laureatem w kategorii "upowszechnianie kultury" został Klub Brama.Laureatem w kategorii upowszechnianie kultury został Klub Brama. N/z zarządzający Klubem. / Fot. Piotr A.Jeleń Zdaniem obecnych menedżerów Klubu, celem nadrzędnym jest integracja działalności restauratorskiej z promocją bytomskiego środowiska artystów niezależnych.

Swoje założenia twórcy Bramy uzyskują poprzez organizowanie koncertów muzycznych, wystaw, wernisaży, wydarzeń kulturalnych zarówno tych uznanych, jak i początkujących artystów. A wśród cyklicznych projektów w Bramie, które odbywają się na zasadzie wolnego wstępu, można się spotkać na jam sessions, old'scool party, w Kawiarence Obywatelskiej, ale także w plenerze, choćby podczas Juwenaliów czy Święta Bytomia.
Klub Brama umiejętnie realizuje przyjęte założenia łączenia funkcji komercyjnych z aktywnością przedsięwzięć dla bytomskiego środowiska artystycznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Serdecznie dziękuję, pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo Piotrze pieknie napisales pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa relacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.