Facebook Google+ Twitter

W Charkowie, o losach polskich żołnierzy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-11-22 01:53

22 listopada w Charkowie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pt. „Polacy na frontach II wojny światowej”. Jest to ekspozycja stała przygotowana w tamtejszym muzeum, prezentująca historię Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Wschodzie oraz losy Wojska Polskiego w Związku Sowieckim.

 / Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego– Przygotowaliśmy wystawę w Charkowie, dalekiej wschodniej Ukrainie, gdzie znana jest sowiecka historia II wojny światowej, gdzie pielęgnowany jest mit Wielkiej Wojny Ojczyźnianej – mówi Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Ta wystawa jest okazją do zaprezentowania polskiego punktu widzenia na II wojnę światową i przybliżenia mieszkańcom Ukrainy historii wojskowej Polski w latach 1939-1945 i zaangażowania Polaków w II wojnę światową.

Data otwarcia wystawy - 22 listopada, jest związana z 75. rocznicą Wielkiego Głodu na Ukrainie. „Chcemy w ten sposób zaznaczyć, że pamiętamy o dramatycznych wydarzeniach na Ukrainie w czasie II wojny światowej – zaznacza dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Do przygotowania wystawy wykorzystane zostały m.in. komputerowe symulacje najważniejszych walk z udziałem wojsk polskich podczas Kampanii Wrześniowej, w armii gen. Andersa, gen. Maczka, gen. Berlinga, czy w marszu na Berlin. Ekspozycję wzbogacają interaktywne mapy, plakaty, kilkadziesiąt fotografii oraz wspomnienia żołnierzy.

Wśród archiwalnych nagrań znalazły się m.in. przemówienie radiowe Stefana Starzyńskiego, filmy o Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, kroniki z Powstania Warszawskiego, czy też film o Elżbiecie Zawackiej „Zo” (jedynej kobiecie wśród Cichociemnych). Oprócz wielkoformatowych zdjęć i rzadkich eksponatów broni zadbano także o ciekawą oprawę muzyczną, a wspomnienia żołnierzy czyta Bohdan Stupka, ukraiński aktor znany m.in. z filmu „Ogniem i mieczem” – wszystko po to, by zainteresować ukraińskich widzów.


Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.