Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8506 miejsce

W Chile rusza budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. To najbardziej zaawansowany teleskop w historii

11 listopada ruszy w Chile budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. Ma być to instrument zbierający więcej światła niż dotychczasowe teleskopy. Astronomowie używać go będą m.in. do poszukiwania śladów życia we Wszechświecie.

 / Fot. Giant Magellan Telescope - GMTO CorporationBudowa Gigantycznego Teleskopu Magellana (Giant Magellan Telescope) ruszy 11 listopada. Powstanie on w Obserwatorium Las Campanas na pustyni Atakama w Chile. Jest ono położone na wysokości ponad 2,5 tys. metrów nad poziomem morza. Instrument będzie wykorzystywany do poszukiwania śladów życia w atmosferach planet pozasłonecznych, badania natury ciemnej materii i ciemnej energii - podaje serwis Space.com.

Gigantyczny Teleskop Magellana będzie składał się z siedmiu luster podstawowych o szerokości 8,4 metra i siedmiu luster wtórnych. Łączna powierzchnie zbierająca wyniesie aż 384 metry kwadratowe. Poszczególne lustra będą największymi wykonanymi dotąd z jednego bloku szkła. "GMT będzie mieć zdolność rozdzielczą 10 razy większą niż teleskop Hubble'a" - czytamy na stronie projektu.

Światło z kosmosu docierać będzie najpierw do siedmiu luster podstawowych, następnie trafi do luster wtórnych i lustra głównego, które skieruje wiązkę do zaawansowanej kamery z przetwornikiem CCD. Lustra główne produkuje Steward Observatory Mirror Lab w Tuscon w Arizonie. Cztery z nich już powstały i zostaną poddane żmudnemu procesowi polerowania. Do Chile trafią w 2021 r. Kolejne trzy lustra zostaną zainstalowane do 2024 r.

Czytaj także: Sonda New Horizons kieruje się ku planetoidzie 2014 MU69. Zakończyły się manewry korygujące tor lotu sondy


Obserwatorium Las Campanas na pustyni Atakama w Chile to nieprzypadkowe miejsce do prowadzenia zaawansowanych obserwacji astronomicznych. Pustynia Atakama to jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. Przez 300 nocy w roku występują tu warunki atmosferyczne umożliwiające badania.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.