Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Chile rusza budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. To najbardziej zaawansowany teleskop w historii

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Giant Magellan Telescope - GMTO Corporation
11 listopada ruszy w Chile budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. Ma być to instrument zbierający więcej światła niż dotychczasowe teleskopy. Astronomowie używać go będą m.in. do poszukiwania śladów życia we Wszechświecie.

Budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana (Giant Magellan Telescope) ruszy 11 listopada. Powstanie on w Obserwatorium Las Campanas na pustyni Atakama w Chile. Jest ono położone na wysokości ponad 2,5 tys. metrów nad poziomem morza. Instrument będzie wykorzystywany do poszukiwania śladów życia w atmosferach planet pozasłonecznych, badania natury ciemnej materii i ciemnej energii - podaje serwis Space.com.

Gigantyczny Teleskop Magellana będzie składał się z siedmiu luster podstawowych o szerokości 8,4 metra i siedmiu luster wtórnych. Łączna powierzchnie zbierająca wyniesie aż 384 metry kwadratowe. Poszczególne lustra będą największymi wykonanymi dotąd z jednego bloku szkła. "GMT będzie mieć zdolność rozdzielczą 10 razy większą niż teleskop Hubble'a" - czytamy na stronie projektu.

Światło z kosmosu docierać będzie najpierw do siedmiu luster podstawowych, następnie trafi do luster wtórnych i lustra głównego, które skieruje wiązkę do zaawansowanej kamery z przetwornikiem CCD. Lustra główne produkuje Steward Observatory Mirror Lab w Tuscon w Arizonie. Cztery z nich już powstały i zostaną poddane żmudnemu procesowi polerowania. Do Chile trafią w 2021 r. Kolejne trzy lustra zostaną zainstalowane do 2024 r.

Czytaj także: Sonda New Horizons kieruje się ku planetoidzie 2014 MU69. Zakończyły się manewry korygujące tor lotu sondy

Obserwatorium Las Campanas na pustyni Atakama w Chile to nieprzypadkowe miejsce do prowadzenia zaawansowanych obserwacji astronomicznych. Pustynia Atakama to jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. Przez 300 nocy w roku występują tu warunki atmosferyczne umożliwiające badania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto