Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24837 miejsce

W Chinach stanął największy budynek świata. Zmieściłby 4 Watykany

Chiny mają wielkie pieniądze i jeszcze większe pomysły do ich wykorzystania. Dużo, prędko i nowocześnie budują: autostrady, mosty, mieszkania, miasta, fabryki, pociągi szybkich prędkości itp. Oddali też największy w świecie budynek.

 / Fot. Wikimedia CommonsChińskie inwestycje oszałamiają wielkością, pomysłem twórczym, nowoczesnością wyglądu i rozwiązań technicznych. Ostatnio otworzyli największy budynek świata New Century Global Center. Jest tak wielki, że wprost trudno w to uwierzyć. Według świadków, którym udało się obejrzeć jego wygląd i wielkość, ma taką powierzchnię, że mógłby pomieścić trzy budynki Pentagonu, cztery państwa Watykanu, lub 20 gmachów opery w australijskim Sydney – podaje wyboracza.pl.

New Century Global Center stanął w chińskim mieście Chengdu. Stanowi centrum biznesu i rozrywki. Otwarte 1 lipca ogromne centrum - ma liczne biura i pomieszczenia konferencyjne, 400.000 m kw. powierzchni usługowo-handlowej na zakupy, hotel z centrum konferencyjnym, apartamenty, kompleksowo przygotowane i wyposażone pomieszczenia uczelni, multipleks IMAX z 14 salami kinowymi, najprawdziwszą "wioskę śródziemnomorską", park wodny Rajska Wyspa ze sztuczną plażą, nawet statek piracki i lodowisko oraz wielki skate park doskonale przygotowany i dostosowany dla potrzeb międzynarodowych zawodów.

Zobacz zdjęcia (4) - New Century Global Center w chińskim Chengdu (Fot. AP) - Pomieści cztery Watykany.

Bijącym sercem wielkiego budynku w Chengdu są rozległe o 5000 metrów kwadratowych sztuczne plaże dla tubylców i turystów, a olbrzymi niczym wieżowiec ekran o 150 metrach długości i 40 metrach wysokości – prezentuje na horyzoncie nie tylko najpiękniejsze w świecie krajobrazy, ale i oferuje widzom najprawdziwsze wschody i zachody Słońca. Na zewnątrz gigantycznego obiektu jest parking na 15 tys. samochodów.

Zobacz zdjęcie - piętrowe wnętrza budynku, Fot. AP - wyborcza.pl.

Ta największa chińska budowla świata, powstała w zamyśle planistów, architektów i wykonawców - na planie prostokąta o długości 500 m i szerokości 400 metrów. Obiekt ma 100 m wysokości, a jego całkowita kubatura wynosi – proszę pobudzić wyobraźnię - aż 1,76 mln metrów sześciennych.

Wzniesienie tego trudnego do wyobrażenia kolosa trwało jedynie trzy lata. Choć monstrualnie wielki – nie wygląda na to; sprawia wrażenie skromnego i niezwykle lekkiego budynku. Lekkości potężnej bryły miała dodać tzw. "falująca" fasada i szklany dach. Ale miasto Chengdu należące do grupy najbardziej zanieczyszczonych miast w Państwie Środka, ma z tego powodu poważne przeszkody w podziwianiu uroków budynku. Przeszkody to przede wszystkim, jego oświetlenie naturalnym światłem dziennym, którego dostęp utrudnia unoszący się w powietrzu smog.

Z tego też względu inwestorzy postanowili i zdecydowali zainstalować "sztuczne słońce", którym jest gigantycznych rozmiarów lampa. Świeci tam (wewnątrz kolosa) przez całą dobę, a dla umilenia czasu zwiedzania (oglądania) obiektu ustawiono długi na 150-metrów ekran, na którym przez okrągłą dobę wyświetlane są urokliwe - wspaniałe krajobrazy, jakich nie zobaczymy po wyjściu z budowli.

Zobacz zdjęcie - wnętrze obiektu (Fot. AP) - wyboracza.pl.

Przed otwarciem New Century Global Center w Chengdu, tradycyjnie największym - pod względem powierzchni - budynkiem świata był terminal 3. międzynarodowego lotniska w Dubaju (1,71 mln m kw.). Kolejne miejsca na liście olbrzymów budowlanych zajmują obecnie – według "Wyborczej": znany w świecie z "najwyższej zegarowej wieży hotel i apartamentowiec Abraj Al Bait w Mekce, centrum handlowe Central World w Bangkoku oraz giełda kwiatowa w holenderskim Aalsmeer".

Zobacz zdjęcie - kosmiczny wygląd zewnętrzny budynku (Fot. AP) - wyborcza.pl.

Chengdu leży w środkowych Chinach. Stanowi ważny ośrodek administracyjny prowincji Syczuan. Tworzy 14-milionową metropolię miejską, z 4-milionową rzeszą mieszkańców strefy zurbanizowanej; przeżywa nieustanny intensywny rozwój. Ma rozbudowywane autostrady i metro, działa w nim mnóstwo zakładów przemysłowych i firm z tzw. nowoczesnej branży hi-tech.

Chengdu jest jednak miastem znanym w świecie głównie z naukowej stacji hodowli i muzeum pandy wielkiej. Natomiast New Century Global Center zbudowano naprzeciw planowanej "poskręcanej i opływowej bryły muzeum sztuki nowoczesnej", doskonale zaprojektowanej przez znaną brytyjską architektkę pochodzącą z Iraku, Zahę Hadid.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Podeślijmy im ZUS, to wykończy ich gospodarkę w kilka lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.