Facebook Google+ Twitter

W Chlebowie zatrzymał się czas. Wstąp na "Święto chleba!"

Chlebowo, dawniej Nemaschleba, to wieś nieopodal Gubina w Lubuskiem. Znana jest z transgranicznej imprezy "Święto chleba".

Rzeźba Światowita na placu przyszkolnym, rzeźba wykonana przez artystę rzeźbiarza Juliana Zapłatyńskiego / Fot. Zdzisław KwasekW czasie letnich wędrówek warto odwiedzić ciekawą miejscowość Chlebowo. To stara łużycka miejscowość, a jej nazwa Nemaschleba pewnie świadczyła o ubóstwie dawnych mieszkańców.

Władze po wojnie zmieniły nazwę na Chlebowo, bo przecież w socjalistycznej Polsce nie mogła istnieć wieś o nazwie sugerującej ubóstwo jej mieszkańców.

We wsi czas się zatrzymał. Od czasu zakończenia wojny poza nowym budynkiem szkoły i drobną infrastrukturą wiejską nie wybudowano tu ani jednego nowego domu. Przyciąga uwagę stara zabudowa i szczęśliwie zachowany system brukowanych uliczek (niezaasfaltowanych), dwa gospodarstwa agroturystyczne z własnymi łowiskami ryb i jedno w przygotowaniu do otwarcia z własnymi bocianami na kominie (powinno nazywać się "Bocianówka") - doskonałe miejsce dla par "Bocianówka" / Fot. Zdzisław Kwasekspodziewających się potomstwa, chociaż nie tylko.

Miejscowość otaczają grzybne lasy, bliskość Gubina z licznymi zabytkami i niemieckiego Guben ze słynnym "Plastinarium" też zachęca do odwiedzin.

W Chlebowie w lipcu odbywa się transgraniczna impreza "Święto chleba". Miejscowe gospodynie prześcigają się w jakości wypiekanego chleba. Duszą
organizacyjną jest miejscowa animatorka działań kulturalnych - Anna Durawa.

Nowy budynek szkoły. / Fot. Zdzisław KwasekWilla Drülla. / Fot. Zdzisław Kwasek"Orlik" / Fot. Zdzisław Kwasek Jedna z urokliwych uliczek. / Fot. Zdzisław Kwasek
XV-wieczny kościół. / Fot. Zdzisław KwasekPięknie zachowane brukowane uliczki. / Fot. Zdzisław Kwasek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.