Facebook Google+ Twitter

W Chorzowie prezydent jest niepotrzebny niepełnosprawnym

"Tu prezydent jest niepotrzebny" - takie słowa usłyszeli dziś kilka razy niepełnosprawni mieszkańcy Chorzowa z ust gospodarza tego miasta, Marka Kopla, któremu wręczyli petycję w sprawie poprawy dostępności komunikacji miejskiej.

 / Fot. logoNiepełnosprawni z chorzowskiego klubu "Krystian" zorganizowali dziś happening pod hasłem "Dostępny Chorzów". Zaprosili radnego Krzysztofa Łazikiewicza, który zasiada w komisji infrastruktury i rozwoju miasta, aby wraz z nimi przemieszczał się autobusami komunikacji publicznej po Chorzowie. Radny przyjął zaproszenie i na ten czas przesiadł się na wózek inwalidzki.
Chorzowski radny, Krzysztof Łazikiewicz, który przesiadł się dziś na wózek, próbuje wjechać do autobusu / Fot. Grzegorz Franki

- Świat niepełnosprawnych toczy się bardzo powoli. My jeździmy zawsze samochodem, zawsze jesteśmy w biegu, docieramy na ostatnią chwilę. A teraz zaczynam się martwić, czy zdążę na ten autobus, czy przyjedzie niskopodłogowy. Nie da się przyspieszyć jazdy na tym wózku. I jeszcze te krawężniki... - dzielił się z Wiadomościami24.pl swoimi pierwszymi wrażeniami z jazdy na wózku radny.

Całej grupie towarzyszył też znany na Śląsku działacz społeczny, a obecnie poseł PO, Marek Plura, który na wózku porusza się od urodzenia.

O godzinie 9.57 uczestnicy happeningu wsiedli do niskopodłogowego autobusu linii 165. Po kilkunastu minutach jazdy wysiedli w innej części miasta i udali się do siedziby swojego klubu. Tam spotkali się z urzędującym prezydentem i starającym się ponownie o to stanowisko, Markiem Koplem oraz jego konkurentką w zbliżających się wyborach, posłanką Marią Nowak (PiS).

Organizator akcji, Krystian Glomb, wręczył prezydentowi Koplowi i posłance Nowak petycję, w której niepełnosprawni mieszkańcy miasta zwracają się do wszystkich osób kandydujących na prezydenta i radnych w Chorzowie o poprawę dostępności komunikacji miejskiej.

Prezydent Marek Kopel zarządza Chorzowem od 1991 roku / Fot. Grzegorz FrankiPetycja zawiera kilka postulatów. Niepełnosprawni chcą zwiększenia obłożenia linii autobusowych i tramwajowych pojazdami niskopodłogowymi oraz uruchomienia transportu indywidualnego, takiego jaki funkcjonuje w miastach ościennych. Kolejne postulaty dotyczą podwyższenia poziomu przystanków tak, aby osoby na wózkach oraz wspomagające się kulami, mogły swobodnie dostać się do wnętrza pojazdu oraz obniżenia krawężników przy wszystkich przejściach dla pieszych.

Urzędujący od 1991 roku bezpartyjny prezydent, Marek Kopel, od razu odniósł się do petycji i zapewnił, że magistrat cały czas pracuje nad przedmiotowymi problemami. Jednak najczęściej z jego ust padały słowa "tu prezydent jest niepotrzebny". W ten sposób Kopel skomentował postulaty dotyczące autobusów i tramwajów, bo to - według niego - rola przedsiębiorstw, które organizują na Śląsku komunikację, a nie prezydenta. Nie wspomniał jednak, że to miasto Chorzów jest współwłaścicielem tych firm, choć zapewnił, że każdy nowo wprowadzany do ruchu pojazd jest obligatoryjnie dostosowany do pasażerów niepełnosprawnych ruchowo.

Podobnie było przy postulatach dotyczących infrastruktury. - Tu prezydent jest niepotrzebny, tu obowiązuje prawo budowlane, a to kompetencja powiatowego inspektora nadzoru budowlanego - tłumaczył Kopel. Jeszcze bardziej jasna deklaracja padła z ust włodarza miasta w odniesieniu do zorganizowania indywidualnego transportu działającego jak zwykła taksówka. - Otwarcie powiem: tego miasto nie zrobi. To kosztuje, a miasta nie stać na to. Musimy szukać oszczędności, a nie nowych wydatków - zakomunikował.

Posłowie Maria Nowak (PiS) i Marek Plura (PO) / Fot. Grzegorz FrankiRywalizująca z Markiem Koplem o fotel prezydenta, posłanka Maria Nowak, pokazała opracowany przez siebie plan działań na rzecz poprawy życia niepełnosprawnych mieszkańców Chorzowa, który Rada Miasta uchwaliła już 15 lat temu. W swojej wypowiedzi skrytykowała konkurenta, że plan nie jest w ogóle realizowany. - Gdyby te działania zostały podjęte, to dziś większość tych problemów by nie istniała. Jako prezydent na pewno to naprawię - przekonywała posłanka i dodała, że miasto wcale nie musi być obciążone kosztami taksówek, bo wystarczy dogadać się z działającymi w mieście korporacjami lub organizacjami pozarządowymi, które przecież posiadają odpowiednie samochody.

- Może to pani zrobić sama już teraz jako poseł, a obietnice łatwo jest składać w kampanii - ripostował Kopel.

Obecny na sali Marek Plura, który w Sejmie przewodniczy Parlamentarnemu Zespołowi ds. Osób Niepełnosprawnych, zachęcał niepełnosprawnych, aby starali się sami zająć swoimi sprawami i czynnie uczestniczyli w życiu miasta, również jako kandydaci do samorządu. - Zawsze chętnie wspieram takie obywatelskie inicjatywy, ponieważ niepełnosprawni, jak i inni obywatele powinni sami upominać się o swoje sprawy, bo wtedy mogą to zrobić najskuteczniej. Wybory to czas, którego nie można przegapić. Tylko teraz mamy siłę, jaką jest nasz wyborczy głos - powiedział poseł Plura.

O postawie prezydenta Marka Kopla wobec postulatów niepełnosprawnych mieszkańców Chorzowa można przeczytać również na blogu autora powyższego materiału.

WIESZ COŚ WIĘCEJ NA TEN TEMAT? ZAREJESTRUJ SIĘ I NAPISZ ARTYKUŁ!
MASZ INNE ZDANIE NIŻ AUTOR MATERIAŁU? WYRAŹ JE W KOMENTARZU!

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

n.
  • n.
  • 02.11.2010 16:41

W nadchodzących wyborach miałem nie głosować na p.Kopla (za parkomaty w każdym zakątku naszego miasta) - ale z drugiej strony mamy panią reprezentującą PiS ... więc wybór jest dla mnie jasny - mniejsze zło czyli p. Kopel.

Komentarz został ukrytyrozwiń
klub krystian
  • klub krystian
  • 17.10.2010 11:36

to nie pierwsza i nie ostatnia taka akcja zapraszam do wspułpracy

Komentarz został ukrytyrozwiń
Rafał Przełonczkowski
  • Rafał Przełonczkowski
  • 16.10.2010 10:03

Świetne, popieram klub "Krystian"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry materiał! Ja mam tylko nadzieję że zainteresowanie władz lokalnych tematyką osób niepełnosprawnych nie wynika z najbliższych wyborów i działań i obietnice będą kontynuowane później...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry materiał!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.