Facebook Google+ Twitter

W chorzowskiej parafii św. Jadwigi Śląskiej powstał ogród biblijny

Księża mają czasem bardzo cenne marzenia i szczytne cele. Realizują je wspólnie z parafianami, nierzadko przy udziale ekspertów. Budują kapliczki, drogi Męki Pańskiej, pustelnie i ogrody biblijne. Taki właśnie ogród powstał w Chorzowie.

zdjęcie ilustracyjne / Fot. Maik S. Förster/CC-BY-SA-2.0-DEChorzowski Ogród Biblijny wyrósł w okresie dziewięciu miesięcy. Zajmuje teren ok. 10 arów między kościołem, salkami parafialnymi, a budynkiem probostwa. Urzeka oko około 40. roślinami, także tymi z Biblii: winoroślami, figowcem, palmą daktylową, granatami i oczywiście drzewkami oliwnymi. Za rok wyrosną w ogrodzie również: pszenica i jęczmień. Docelowo pokryje jego powierzchnię około 100 roślin - czytamy w serwisie wp.pl

Według proboszcza ogród pełni rolę nie tylko przyrodniczą czy poznawczą, ale też m.in. funkcję duszpasterską. Można w nim prowadzić zarówno katechezy, jak i lekcje z botaniki, które mogą być okazją do prezentowania dzieciom, bogactwa fauny związanej m.in. z basenem Morza Śródziemnego i Ziemią Świętą - ks. Emanuel Pietryga.

Roślinne kompozycje dobrze przemyślane, oznaczone tabliczkami - rosną wzdłuż alejek, przy których stoją ławki. Ogród przecina urokliwy potok, zasilany ekologiczną deszczówką zbieraną z dachu kościoła, gromadzoną w podziemnym zbiorniku. Prócz potoku, deszczówka nawadnia także skromne oczko wodne z sitowiem.

Ogrody Biblijne znane są od dawna w różnych krajach świata. W Polsce istnieją także, m.in. przy kościołach w Proszowicach (Małopolska), Myczkowcach (Podkarpackie) i Wambierzycach na Dolnym Śląsku. Na świecie ogrody biblijne, budowane są przy kościołach, klasztorach i synagogach. Są takie m.in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii. Do najbardziej znanych zalicza się ogród biblijny w Rezerwacie Przyrody Biblijnej w Izraelu i ogród biblijny, przy kościele prezbiteriańskim w Ojai, w Kalifornii (USA).

Znajdź nas na Google+Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Hmmm. A dwoje nagusów też w nim jest? ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dziwne to zwyczaje gdzie kawałek ogrodu obsadzonego około 100 różnymi roślinami w tym jak z dimą podkreślono tymi biblijnymi jak: winorośle, figowiec, palma daktylowa, granat i oczywiście drzewkami oliwnymi, nazywa się ogrodem biblijnym.
A gdzie zakazane drzewo jabłoni gdy zjedzenie jabłka z tego dzrewa wywoła bunt proboszcza i wygnanie z tego biblijnego raju?

Niedługo wyrośnie pszenica, kukurydza i ciekawe czy będą to "biblijnie" zmodyfikowane rośliny czy również wyrosną z oryginałów biblijnych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.