Facebook Google+ Twitter

W ciągu 10 lat każdy Polak wyłożył 315 zł na stocznie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-22 07:49

Przez ostatnie 10 lat stocznie w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie otrzymały 12 miliardów złotych pomocy publicznej - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na dane Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z danych tych wynika również, ze każdy Polak w ciągu minionej dekady wyłożył na stocznie około 315 złotych.

Jak dodaje "Gazeta Wyborcza", państwo przeznaczyło na ten cel trzy razy więcej niż wydało na naukę z tegorocznego budżetu.

Komisja Europejska oszacowała wprawdzie pomoc dla stoczni na 5 miliardów 200 milionów złotych, ale dotyczy to tylko okresu po 1 maja 2004 roku, czyli po wejściu Polski do UE.

Według stoczniowców nominalna pomoc nijak się ma do pieniędzy, które do stoczni faktycznie trafiły - większość z nich bowiem to poręczenia i gwarancje. Kiedy nominalną wartość przeliczymy na gotówkę, daję to kwotę ponad 2 miliardów złotych - pisze gazeta.

Jeśli po 12 września Komisja Europejska zgodzi się na plany restrukturyzacji i prywatyzacji stoczni, wówczas państwo weźmie na siebie część zobowiązań zakładów. Jeśli chodzi o stocznię w Szczecinie, są one szacowane na 550-600 milionów złotych, a Stoczni Gdynia - 1,5 miliarda - przypomina "Gazeta Wybprcza".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.