Facebook Google+ Twitter

W ciągu 3 lat większość Polaków będzie w zasięgu superszybkiego internetu

Polska za kilka lat dołączy do krajów europejskich, w których dostęp do sieci internetowej w technologiach bezprzewodowych typu LTE i HSPA+, będzie powszechny.

 / Fot. Prolineserver / CC 3.0Narodowy Fundusz Inwestycyjny Midas SA (NFI Midas), wcześniej im. Eugeniusza Kwiatkowskiego - z siedzibą w Warszawie, założony w 1994 roku, a w trzy lata później, jako NFI Midas notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - tworzy grupę telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. Spółka NFI Midas planuje duże inwestycje w rozbudowę sieci szerokopasmowego internetu. W krótkim czasie, w okresie ok. trzech lat, chce wydać od 1,0 do 1,05 mld zł - poinformowali dwa dni temu na spotkaniu z inwestorami, przedstawiciele spółki.

Prezes spółki NFI Midas z wielkimi ambicjami inwestycyjnymi, Wojciech Pytel powiedział na spotkaniu, że w trakcie pierwszej fazy rozbudowy sieci internetowej, która będzie zakończona do końca 2012 roku, liczba nowo wzniesionych i uruchomionych stacji bazowych, wyniesie 700, a jest ich obecnie już 650, i pierwsza faza będzie kosztowała NFI Midas około 200 mln zł – informuje serwis http://biznes.interia.pl/gieldy/news/nfi-midas-wyda-na-inwestycje-10-105-mld-zl,1851946.

W drugiej fazie, która zakończy się w połowie 2014 roku, liczba planowanych stacji bazowych wyniesie 3.400, z tego około 1.300 będzie stacji Polkomtela. W tej fazie wydatki inwestycyjne na rozwój produktu i wdrożenie systemu (w tym zakup serwerów i oprogramowania), czyli ogólnie na CAPEX (z ang. capital expenditures) oraz wydatki na OPEX - szkolenia i zakup aktualizacji oprogramowania, wyniosą łącznie 450 mln złotych.

Natomiast faza trzecia, która powinna się zakończyć około połowy 2016 roku, zakłada budowę około 700 nowych stacji oraz rozwój optymalizacji sieci. Łączne koszty trzeciej fazy inwestycji NFI Midas szacuje na 350-400 mln złotych. A w połowie 2016 roku, już na koniec trzeciej fazy, ogólna liczba stacji bazowych wyniesie około 4.800. "Estymujemy, że w fazie trzeciej może być wybudowanych do 700 stacji wypełniających luki, które się pojawią w pokryciu" - powiedział prezes Wojciech Pytel.

Według prezesa spółki NFI Midas, faza pierwsza rozwoju sieci i faza druga, będą finansowane środkami "pozyskanymi z emisji akcji serii D" oraz "finansowaniem dłużnym", zaś faza trzecia - środkami własnymi, z bieżących przepływów, a także finansowaniem dłużnym. Aktualnie spółka angażuje się przede wszystkim w aranżacji finansowania w fazę drugą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.