Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ciągu 3 lat większość Polaków będzie w zasięgu superszybkiego internetu

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Prolineserver / CC 3.0
Polska za kilka lat dołączy do krajów europejskich, w których dostęp do sieci internetowej w technologiach bezprzewodowych typu LTE i HSPA+, będzie powszechny.

Narodowy Fundusz Inwestycyjny Midas SA (NFI Midas), wcześniej im. Eugeniusza Kwiatkowskiego - z siedzibą w Warszawie, założony w 1994 roku, a w trzy lata później, jako NFI Midas notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie - tworzy grupę telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka. Spółka NFI Midas planuje duże inwestycje w rozbudowę sieci szerokopasmowego internetu. W krótkim czasie, w okresie ok. trzech lat, chce wydać od 1,0 do 1,05 mld zł - poinformowali dwa dni temu na spotkaniu z inwestorami, przedstawiciele spółki.

Prezes spółki NFI Midas z wielkimi ambicjami inwestycyjnymi, Wojciech Pytel powiedział na spotkaniu, że w trakcie pierwszej fazy rozbudowy sieci internetowej, która będzie zakończona do końca 2012 roku, liczba nowo wzniesionych i uruchomionych stacji bazowych, wyniesie 700, a jest ich obecnie już 650, i pierwsza faza będzie kosztowała NFI Midas około 200 mln zł – informuje serwis http://biznes.interia.pl/gieldy/news/nfi-midas-wyda-na-inwestycje-10-105-mld-zl,1851946.

W drugiej fazie, która zakończy się w połowie 2014 roku, liczba planowanych stacji bazowych wyniesie 3.400, z tego około 1.300 będzie stacji Polkomtela. W tej fazie wydatki inwestycyjne na rozwój produktu i wdrożenie systemu (w tym zakup serwerów i oprogramowania), czyli ogólnie na CAPEX (z ang. capital expenditures) oraz wydatki na OPEX - szkolenia i zakup aktualizacji oprogramowania, wyniosą łącznie 450 mln złotych.

Natomiast faza trzecia, która powinna się zakończyć około połowy 2016 roku, zakłada budowę około 700 nowych stacji oraz rozwój optymalizacji sieci. Łączne koszty trzeciej fazy inwestycji NFI Midas szacuje na 350-400 mln złotych. A w połowie 2016 roku, już na koniec trzeciej fazy, ogólna liczba stacji bazowych wyniesie około 4.800. "Estymujemy, że w fazie trzeciej może być wybudowanych do 700 stacji wypełniających luki, które się pojawią w pokryciu" - powiedział prezes Wojciech Pytel.

Według prezesa spółki NFI Midas, faza pierwsza rozwoju sieci i faza druga, będą finansowane środkami "pozyskanymi z emisji akcji serii D" oraz "finansowaniem dłużnym", zaś faza trzecia - środkami własnymi, z bieżących przepływów, a także finansowaniem dłużnym. Aktualnie spółka angażuje się przede wszystkim w aranżacji finansowania w fazę drugą.

Prezes dodał, iż Telekomy rozpoczęły – jak to określił - "wojnę o nasze portfele". Wyjaśnił, że w zasięgu smartfonów są już "płatności mobilne NFC, zakupy z rabatami i połączenie z Facebookiem", którego grupa potencjalnych klientów sięga obecnie miliarda. Nic też dziwnego, że banki usilnie zabiegają o obsługę ich posiadaczy.

Spółka NFI Midas jest bardzo mocno zaangażowana w prowadzonych rozmowach w sprawie finansowania inwestycji i ma nadzieję, że do końca października 2012 roku, będzie mogła poinformować efektach rozmów. Jak prezes podkreślił - "nie ma zagrożenia, że będzie emisja akcji, a finansowanie będzie się składało z długu senioralnego oraz emisji obligacji".

Przedstawiciele firmy NFI Midas zapowiedzieli również, że do końca 2012 roku, zasięg HSPA+ wzrośnie do 90 proc., z ok. 83 proc. w sierpniu 2012 roku, a zasięg LTE - do 48 proc., z 29 proc. obecnie. Docelowo - na koniec fazy trzeciej - będzie 99,8 proc. populacji odbiorców Internetu w zasięgu HSPA+ oraz 66,5 proc. populacji w zasięgu LTE.

HSPA+, czyli z ang. Evolved High Speed Packet Access – to dziś standard bezprzewodowej komunikacji szerokopasmowej, zdefiniowany przez konsorcjum 3GPP i opisany w zbiorze dokumentów oznaczonym jako Release 7. Technologia ta zapewnia mobilny dostęp do Internetu, z szybkością dosyłową do 42 Mb/s oraz wysyłaniem do 11 Mb/s. Natomiast LTE - Long Term Evolution – stanowi standard przesyłu danych w telefonii komórkowej.

Z najnowszych szacunków portalu Telepolis.pl wynika, że w pierwszych dziewięciu miesiącach 2012 roku, w Polsce aż 936,5 tys. użytkowników zmieniło sieć telekomunikacyjną (przeszli do tańszego operatora), z czego w trzecim kwartale prawie 300 tysięcy. Najwięcej zyskał P4 - operator sieci Play.

Spółka NFI Midas, tworząca grupę telekomunikacyjną kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka, ma w swoim składzie spółki: CenterNet, Mobyland oraz Aero2, a głównym obszarem jej aktywności jest budowa ogólnopolskiej sieci telekomunikacyjnej, w technologiach HSPA+ i LTE, dzięki której Grupa NFI Midas może realizować hurtową sprzedaż usług dostępu do Internetu, do operatorów detalicznych mających duże bazy klientów.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto