Facebook Google+ Twitter

W ciągu 4 dni lipca stopiło się 97 proc. pokrywy lodowej Grenlandii!

Naukowcy z NASA stwierdzili gwałtowne topnienie lodu na Grenlandii, nieobserwowane od 30 lat. W ciągu zaledwie czterech dni lipca stopiło się 97 proc. pokrywy lodowej. Naukowcy są zaniepokojeni. Gdyby taka skala zjawiska utrzymała się w następnych latach, może to wpłynąć na podniesienie poziomu mórz.

 / Fot. NASASatelity NASA stale monitorują zjawiska zachodzące na Ziemi, w tym zmiany klimatyczne. W lipcu zaobserwowały gwałtowne topienie się lodów Grenlandii, nienotowane od 30 lat. Pierwszy dostrzegł to zjawisko dr Nghiem z laboratorium w Pasadenie, który analizował dane zebrane przez satelitę Oceansat-2.

Na zdjęciu po lewej, wykonanej 8 lipca widać, że pokrywa lodowa obejmuje ok. 40 proc. powierzchni Grenlandii. Zdjęcie po prawej wykonane 4 dni później pokazuje, iż pokrywa lodowa uległa stopieniu w 97 proc. Topienie się lodu na Grenlandii o tej porze to norma. Jednak na dużych wysokościach topnieje on nieznacznie i szybko zaczyna się proces ponownego namarzania. Obecnie jednak stopniała nawet 2-milowa warstwa położona w najwyższym punkcie 3216 m.n.p.m., co potwierdziły dane ze szczytowej stacji meteorologicznej.
Było to tak niezwykłe, że początkowo dr Nghiem sądził, iż nastąpił błąd w obliczeniach. Jednak dane zebrane przez kolejne dwa satelity potwierdziły skalę zjawiska. Dane te zostały potwierdzone przez dr Hall z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda. Zajmuje się ona badaniem temperatury powierzchni Grenlandii za pomocą spektrometru, który wykazał panujące w tym roku na wyspie wyjątkowo wysokie temperatury.

Dr Lora Koenig, glacjolog z Centrum Goddarda stwierdziła, że tak silne topnienie występuje na Grenlandii co 150 lat. Ostatnie miało miejsce w 1889 r., więc teoretycznie obecne wystąpiło we właściwym czasie. Dr Wagner, klimatolog z NASA dodaje, że w przeszłości grubość lądolodu Grenlandii ulegała wielokrotnym zmianom. Obecne topnienie, łącznie z oderwaniem się w ubiegłym tygodniu fragmentu lodowca Petermana, stanowi być może tylko część historii.
Dr Koenig, podsumowując zjawisko w publikacji www.nasa.gov stwierdza, że jeśli w ciągu następnych lat będziemy obserwować tak silne topnienie lodów Grenlandii, może to grozić trwałą redukcją pokrywy lodowej, a to kolei może wpłynąć na podniesienie poziomu mórz. Byłoby to w najwyższym stopniu niepokojące.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

.... )))) 97% pokrywy, trzeba mieć jednak trochę wyobraźni i co, zostało 3%???

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 26.07.2012 17:53

W X w.istniało na Grenlandii osadnictwo normańskie.Było tak liczne że utworzono tam dwa biskupstwa podległe archidiecezji w Kopenhadze.Oziębianie się klimatu zapoczątkowane w XIIIw sprawiło że osady Normanów znikły ostatecznie w XVw.Teraz być może wraz z ociepleniem wszystko wraca do normy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nazwa Grenlandia oznacza mniej więcej "zielony ląd". Czyli odkrycie jej przypadło na jakieś ocieplenie klimatu. Nie widać żeby to zbytnio zaszkodziło ludzkości...

Komentarz został ukrytyrozwiń
IICA
  • IICA
  • 25.07.2012 20:25

Autorze, dobieraj bardziej starannie tytuły do swoich artykułów. Bo ten mi śmierdzi dziennikarstwem z rodu wp.pl.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcino
  • Marcino
  • 25.07.2012 14:02

Nie stopiło się 97% lodu tylko 97% jego powierzchni zaczęło topnieć... A to znaczna różnica... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.