Facebook Google+ Twitter

"W ciemności" Agnieszki Holland w kinach od czwartku. Zobacz zwiastun

W najbliższy czwartek (5 stycznia) na ekrany naszych kin wchodzi film Agnieszki Holland "W ciemności". Produkcja jest tegorocznym, polskim kandydatem do Oskara.

kadr z filmu "W ciemności". / Fot. materiały dystrybutoraCeniona na całym świecie reżyserka opowiedziała prawdziwą historię polskiego katolika, który uratował podczas wojny grupę Żydów. Leopold Socha, drobny lwowski złodziejaszek, pomagał uciekinierom z getta. Początkowo główną motywacją były otrzymywane pieniądze. Jednak z czasem bohater przeszedł ewolucję, coraz bardziej emocjonalnie wiązał się z ukrywanymi w miejskich kanałach podopiecznymi. Dzięki jego zaangażowaniu i odwadze kilkanaście osób przetrwało pod ziemią ponad rok. Sam Socha otrzymał pośmiertnie medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Autorów scenariusza zainspirowała książka Roberta Marshall’a "W kanałach Lwowa". Wspomnienia jednej z ocalałych podopiecznych lwowskiego kanalarza - Krystyny Chiger - zostały także spisane w książce "Dziewczynka w zielonym sweterku".

W rolę głównego bohatera wcielił się z sukcesem Robert Więckiewicz. Za tę kreację zbiera wśród krytyków i widzów najlepsze opinie. Aktor podkreśla, że udział w tej produkcji był dla niego dużym wyzwaniem. "Ten film był trudny dla mnie z dwóch powodów: po pierwsze z powodu historii, jaką opowiadamy i tematu - czyli są to bardzo emocjonalne sytuacje i bardzo dramatyczne sytuacje. A po drugie właśnie warunki, w jakich kręciliśmy ten film. Jak sobie wyobraziłem, że oni spędzili tam czternaście miesięcy, to rzeczywiście poczułem tę grozę" - mówi Więckiewicz dla onet.pl.

Zobacz zwiastun "W ciemności" --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

stajan
  • stajan
  • 04.01.2012 21:20

Jak mogło dojść do takiej TRAGEDJI aby naród Żydowski skazywać na ZAGŁADĘ tylko dlatego,że byli żydami.To największe zezwierzęcenie człowika i ludzi,którzy tego dokonali(Niemcy).Oczywiście wielu Polaków z narażeniem życia pomogło przeżyć wielu żydom,ale wielu Polaków dokonało na żydach czynów haniebnych ,za które musimy zdobyć się na poczucie narodowego wstydu.Jeśli oczekujemy od innych zadośćuczynienia za zbrodnie popełnione na Polsce i Polakach,musimy także okazać wolę zadśćuczynienia za ZŁO wyrządzone przez nas BLIŻNIM.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość
  • Gość
  • 04.01.2012 15:45

Do Andrzej Wajda- Czy Pan wie w ogóle o czym jest film???

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 03.01.2012 19:21

Holland to w pewnym sensie fenomen.Zyskała sławę robiąc filmy których nikt nie ogląda.A swoją drogą 200 tyś. Polaków straciło życie ratując Żydów.Szkoda że o tym w filmie nie wspomniano.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak z krwi i kości
  • Polak z krwi i kości
  • 03.01.2012 11:07

Pragnę wszystkim przypomnieć , że w Polsce żyło najwięcej obywateli Rzeczpospolitej narodowości Żydowskiej .Tylko w Polsce mieli najlepsze warunki do życia i zakładania swych rodzin .Polacy bez wyjątku z natury są gościnni i przychylnie nastawieni do wszystkich innych ludzi .Patologie się rozpanoszyły podczas zaborów i przede wszystkim podczas II wojny światowej .Należy uczciwi powiedzieć , że ludzie narodowości żydowskiej są ;inteligentni, przedsiębiorczy , pazerni i bezwzględni(lichwa) .Te ich cechy im przysporzyły oponentów, a później zagorzałych wrogów .NALEŻY RÓWNIEŻ PRZYPOMNIEĆ , ŻE ZBRODNIARZE , HITLEROWCY W POLSCE POZAKŁADALI OBOZY KONCENTRACYJNE DLA ŻYDÓW ,WPIERW MORDOWALI SWOICH OBYWATELI W NIEMCZECH np.w Dachau !

Agnieszka Holland JEST CHLUBA NAS WSZYSTKICH POLAKÓW .ROBI W MIARĘ OBIEKTYWNE FILMY A PRZEDE WSZYSTKIM JEJ FILMY ZMUSZAJĄ DO REFLEKSJI I UDERZENIA SIĘ WE WŁASNE PIERSI- wszystkich narodów , nie wyłączając Żydów !
Dla mnie jej filmy są przesłaniem do tego aby człowiek , do człowieka nigdy nie był wilkiem .
Jej filmy są przesłaniem do tego aby mądrość ludzi wykorzystywać dla dobra drugiego człowieka i tej cywilizacji .A tak w ogolę, to w Polsce Żydzi nadali Polsce i Polakom :kolorytu , sławy. Jesteśmy znani z: pracowitości, mądrości , przedsiębiorczości.Uważam , że narodowość żydowska w Polsce TO JEST WARTOŚĆ DODANA DLA NAS WSZYSTKICH POLAKÓW I RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Wajda
  • Andrzej Wajda
  • 02.01.2012 22:20

Holland chce od Żydów z Hollywood Oscara więc napluła na Polskę. Wiadomo, że gdyby pokazała polskiego bohatera to by ją Hollywood olało. Smutne. Mam nadzieję, że nie dostanie nominacji.

Amerykanie kręcą filmy opiewające swoja historie i swoich bohaterów, a Polacy (farbowani) kręcą filmy pokazujące to co najgorsze o Polakach. Gdzie tu sens ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto przeczytać książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno film warto obejrzec .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.