Facebook Google+ Twitter

"W ciemności" - kto nie widział, niech nadrobi zaległości!

Najnowszy film Agnieszki Holland wszedł na ekrany polskich kin 5 stycznia. Ciągle jednak budzi wiele emocji. W24 kilkakrotnie już o nim pisały. Mimo to postanowiłam jeszcze raz zmobilizować tych, którzy nie obejrzeli tej produkcji.

 / Fot. Materiały promocyjneAkcja filmu toczy się czasie II wojny światowej w okupowanym Lwowie. Główny bohater to Leopold Socha, drobny złodziejaszek, który zna kanały jak własną kieszeń. Kiedy w marcu 1943 roku zaczyna się likwidowanie gett, grupa Żydów próbuje znaleźć schronienie w kanałach. Tam spotykają Sochę i jego kompana Stefka Wróblewskiego, którzy początkowo za pieniądze postanawiają pomóc uciekinierom. Z czasem ich zaangażowanie staje się całkowicie bezinteresowne. Tworzy się głęboka więź emocjonalna pomiędzy uchodźcami a Sochą, który naraża życie swoje i rodziny, oszukując przyjaciela – ukraińskiego milicjanta. Leopold, choć ma chwile słabości i próbuje się wycofać, nie poddaje się - sumienie i chęć niesienia pomocy zwycięża.

Wśród ciemności, brudu i odoru kanalizacji rozgrywają się sceny namiętności, narodzin i śmierci. Przez ponad rok uciekinierzy walczą o przeżycie. A mogą liczyć tylko na siebie samych oraz na Sochę.

Filmy o holokauście nie należą do kina lekkiego i przyjemnego. Decydując się obejrzeć ten film, musimy nastawić się na ponad dwie godziny wstrząsającej historii opowiadającej o tym, jak wiele człowiek jest w stanie znieść i poświęcić, by przetrwać. Holland drastycznie pokazuje prawdę o sytuacji Żydów podczas II wojny światowej.

Film był inspirowany książką jednej z bohaterek filmu, ocalałej Krystyny Chiger pt. "Dziewczynka w zielonym sweterku". Produkcja zadedykowana została Markowi Edelmanowi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

też typuję "Rozstanie"! "W ciemności" mnie nie powalił, choć Więckiewicz jak zwykle zasługuje na owacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Przemkiem; zdjęcia i rola Więckiewicza są świetne. Ale na statuetkę to może być zdecydowanie za mało. Myślę, że faworytem do zdobycia tegorocznego Oscara jest irański film pt. [b]"Rozstanie"[/b]; nagrodzony na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film oraz zdobywca Złotych Globów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sylwia Grugała
  • Sylwia Grugała
  • 16.01.2012 10:26

Faktycznie takiego filmu jeszcze nie było, w którym pokazana jest brutalna rzeczywistość w taki sposób. Chociaż przy tej okazji przypomniał mi się film 'Dzieci Ireny Sendlerowej', zdecydowanie łagodniejszy w przekazie i formie. Nie wiecie, czy można go jeszcze gdzieś obejrzeć? Kino, TV?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To film jakiego jeszcze nie było, choć temat poruszany był w niezliczonej ilości różnych dzieł. Po seansie "słychać" milczenie na sali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.