Facebook Google+ Twitter

"W ciemności" - światełko polskiej kinematografii. Oscarowy pewniak?

Czy z ciemności jest wyjście? Agnieszka Holland autentycznie i bez patosu prezentuje subiektywną wizję człowieka w obliczu zagłady. Mistrzowskie zdjęcia i Robert Więckiewicz w życiowej roli wieńczą dzieło.

"W ciemności" Agnieszki Holland polskim kandydatem do Oscara 2012 / Fot. Materiały prasoweNajnowszy film Agnieszki Holland, przedstawia historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce podczas drugiej wojny światowej we Lwowie. Obrazów o podobnej tematyce, osnutej wokół Holocaustu i zagłady Żydów było już wiele. Jednak ten film jest niebywale świeży i wnosi do polskiej i światowej kinematografii nową jakość. "W ciemności" jest próbą powiedzenia czegoś o tym, jaki jest człowiek, do czego jesteśmy zdolni", jak mówi sama reżyserka, która za swój najnowszy film zebrała już wiele nagród i dobrych recenzji. A my już 26 lutego przekonamy się, czy "W ciemności" otrzyma zasłużoną statuetkę za najlepszy film nieanglojęzyczny podczas 84. ceremonii wręczenia Oscarów.

W filmie chyba nie było postaci słabo odegranej. Trudno nie wspomnieć o wyśmienitym Robercie Więckiewiczu, który ma na swoim koncie wiele trudnych ról, w większości "czarnych charakterów". Tym razem także nie był "czysty jak kryształ", choć pewnie niektórzy spodziewali się właśnie tak narysowanej postaci. Agnieszka Holland celowo zaangażowała do roli Leopolda Sochy właśnie jego i podkreślała, że od początku nie miała wątpliwości, że nikt inny nie poradzi sobie najlepiej. Sam Socha raczej nie jest stereotypowym bohaterem o czysto altruistycznej postawie wobec uciśnionych. Przed wojną, wielokrotnie karany za drobne kradzieże, trafia do więzienia, a po odbyciu wyroku zostaje kanalarzem. Pewnego dnia podczas pracy w kanałach, odkrywa kryjówkę kilkunastu Żydów, byłych więźniów zlikwidowanego lwowskiego getta. Postanawia im pomóc. Nie robi tego jednak bezinteresownie, a za zapewnienie uciekinierom bezpiecznej niszy żąda pieniędzy, których koniec końców zaczyna brakować. Co robi Socha? Pomaga dalej, z coraz większym zaangażowaniem.

Film z Robertem Więckiewiczem w roli głównej, od 5 stycznia w polskich kinach / Fot. Materiały prasoweCzy to życiowa rola Więckiewicza, jak uważa wielu recenzentów? Trudno odmówić temu słuszności, a do kina warto wybrać się choćby, żeby zobaczyć Pana Roberta, który przekracza sam siebie. Obok roli Sochy na szczególną uwagę zasługuje mała Krysia (w tej roli Milla Bańkowicz), której piękny śpiew i błyszczące oczy sprawiają, że w ciemności robi się jaśniej. Scenariusz powstał na podstawie książki Roberta Marshalla "W kanałach Lwowa", jednak tę samą historię przedstawia też dzieło Krystyny - "Dziewczynka w zielonym sweterku". Jest to o tyle ciekawe, że u Marshalla fabułę śledzimy z perspektywy osoby dorosłej, a w "Dziewczynce..." - małego dziecka. Inne świetne kreacje to role kobiece: Kinga Preis jako żona Sochy i Agnieszka Grochowska w roli Klary, a także Marcin Bosak, jako Yanek.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tadeusz Bora
  • Tadeusz Bora
  • 12.01.2012 01:56

Gdyby film był zrobiony odwrotnie, to znaczy Żyd by brał pieniądze od Polaka za ukrywanie, to byłby film antysemicki. A tak film ma szanse w Hollywood, bo cała amerykańska kinematografia jest w rękach żydów. Wystarczy spojrzeć na "listę Schindlera", czy "Pianistę".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Basia
  • Basia
  • 10.01.2012 13:16

Smutny film, ale bardzo poruszający. Jeden z nielicznych filmów, po którym miałam ciarki na ciele. Równie dobry film, to "Dzieci Ireny Sendlerowej". Warto go obejrzeć, bo pokazuje prawdziwą historię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście 'kinematografii'. Przepraszam za literówkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnoszę wrażenie, oby mylne, że większość produkcji polskiej kinematografia to 'smutasy' o żydach albo komedie dla imbecyli:-( Dobrze, iż mamy chociaż dobre 'dokumenty'!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Filip
  • Filip
  • 07.01.2012 19:47

Byłem w kinie - polecam i tylko w kinie jest najlepszy efekt. Smutny film, ale warto na niego iść, doskonały. Klimat tego wszystkiego jest ładnie odegrany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.