Facebook Google+ Twitter

W cieniu Sheratona - Ireneusz Gębski

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-27 20:03

Nieróżowa powieść o polskich emigrantach w Anglii, autorstwa Ireneusza Gębskiego.

"W cieniu Sheratona" to książka bardzo współczesna poruszająca temat życia emigrantów w Anglii. W ostatnich czasach bardzo dużo się o tym mówi, wiele osób wyjechało, w tym wielu moich znajomych i wielu z Was. Przyczyną tej emigracji nie jest trudna sytuacja polityczna w kraju, lecz praca. I to nie w tym rzecz, że u nas tej pracy nie ma, ale w tym, że jest ona nieopłacalna. Tamtejsi kelnerzy, sprzątacze zarabiają cztery razy więcej niż u nas. Ale myślę, że o tym już każdy wie. Autor tej książki prezentuje życie na emigracji w sposób rzeczywisty i konkretny. Tam wcale nie jest łatwo. Szybko pozbawia czytelnika złudnej wizji życia Polaka w Anglii - w luksusach i bogactwach. Praca jest ciężka, co prawda bardziej opłacalna niż w Polsce, ale zarobki nie są znowu aż tak duże, by żyć bez ograniczeń.

Bohaterami są: Jurek, który przyjechał do Anglii po rozwodzie z żoną, Ewelina, która rozstała się z narzeczonym oraz Rafał i Ania, którzy coraz częściej się kłócą i dalsze istnienie ich związku stoi pod znakiem zapytania. Wszyscy pracują za minimalną pensję w lokalu gastronomicznym, której wysokość odpowiada tygodniowemu czynszowi. Coraz bardziej mają dość swojej pracy, ale równocześnie wiedzą, że w Polsce nawet tyle nie zarobią. Praca to nie jedyna kwestia zaprzątająca głowę postaci, są jeszcze uczucia i życie osobiste.

Przez to życie emigranta staje się bardziej skomplikowane, ale i ciekawsze. To jest powieść dla ludzi wyjeżdżających, by zobaczyli realne życie za granicą, które wcale nie jest bajką oraz dla tych, którzy tu zostają, by zrozumieli, że wbrew oczekiwaniom, tam nie jest łatwo. Szczególnie jeśli współpracownicy mają taki sam stosunek do emigrantów jak postacie w powieści Gębskiego.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, ponieważ temat, który porusza nie jest przegadany. Autor bardzo rzeczowo i konkretnie obrazuje życie polskich emigrantów w Anglii.

Katarzyna Kurowska, tekst zamieszczony pierwotnie na moje-recenzje

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.