Facebook Google+ Twitter

W cieniu swastyki. Ruch nazistowski na Górnym Śląsku

Serdecznie zapraszamy 12 grudnia br. o godz. 17 na prelekcję dr Mirosława Węckiego. Spotkanie odbędzie się w ramach Bytomskich Spotkań Historycznych.

Ruch narodowosocjalistyczny w 1933 r. przejął pełnię władzy w Rzeszy, tym samym także na niemieckim Górnym Śląsku. Ostatnie dwanaście lat rządów niemieckich w tym regionie naznaczonych więc było nazistowską praktyką polityczną i nazistowską ideologią. Należało do niej z jednej strony bezwzględne prześladowanie przeciwników politycznych (lewicy, politycznego katolicyzmu, ruchu polskiego) czy wręcz, zwłaszcza po 1937 r., rasowe wykluczanie ludności żydowskiej. Z drugiej strony naziści budowali w regionie system państwa totalitarnego, opartego na całościowej kontroli i podporządkowaniu społeczeństwa swojej ideologicznej i praktycznej władzy. Po agresji niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. i wcieleniu terytorium województwa śląskiego do Rzeszy, rządy nazistowskie rozciągnęły się także na przedwojenny polski Górny Śląsk, przy czym, w warunkach wojennych, były one o wiele bardziej radykalne i brutalne.

Dr Mirosław Węcki – pracownik Archiwum Państwowego w Katowicach i asystent w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego, autor artykułów i książek poświęconych problemowi rządów nazistowskich w regionie, obronił dysertację doktorską poświęconą postaci katowickiego gauleitera Fritza Brachta.

WSTEP WOLNY!

Miejsce: Sala wykładowa MBP
pl. Jana III Sobieskiego 3
41-902 Bytom

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.