Facebook Google+ Twitter

W cieniu tragedii

70 lat po tragedii katyńskiej, Polska stanęła dziś w obliczu dramatu narodowego, jakim jest katastrofa samolotu prezydenckiego z Głową Państwa, wieloma pracownikami jego kancelarii oraz innymi znanymi osobistościami na pokładzie.

Gmach Politechniki Gdańskiej. / Fot. Stefania NajsarekDzień dzisiejszy, w zamyśle organizatorów konferencji pt. Idea Polski XXI wieku, zorganizowanej przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w gmachu Politechniki Gdańskiej z okazji 20-lecia swego istnienia, przynieść miał próbę wypracowania strategii budowy społeczeństwa obywatelskiego poprzez dialog, do wspólnoty myśli i rozwoju.

Swoimi przemyśleniami na ten temat mieli podzielić się znamienici paneliści, Przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego PE Danuta Hubner. / Fot. Stefania Najsarek.b. prezydent Lech Wałęsa, premier Donald Tusk, komisarz UE Janusz Lewandowski, przewodnicząca komisji rozwoju regionalnego PE Danuta Hübner, minister finansów Jacek Rostowski, wicemarszałek senatu Marek Ziółkowski oraz arcybiskup Tadeusz Gocłowski.Od lewej arcyb. Tadeusz Gocłowski i wicemarszałek senatu Marek Ziółkowski. / Fot. Stefania Najsarek. Tragedia, jaka rozegrała się dziś pod Smoleńskiem, zniweczyła uroczyste przedsięwzięcie organizatorów.

Uczestnicy konferencji w PG. / Fot. Stefania Najsarek.Przewidziana na godzinę 10.00 konferencja, mimo tłumnie zgromadzonych uczestników, nie rozpoczynała się. Zagłębiona w otrzymanych od organizatorów materiałach, nie zauważyłam, że na sali nasilił się gwar, a w niektórych sektorach sali poczęły tworzyć się żywo dyskutujące grupki osób. Dołączyłam do jednej z nich i… w szokującą wiadomość nie mogłam uwierzyć!

Organizatorzy i paneliści rozważają możliwość odwołania konferencji. W głębi, na balkoniku trębacz. / Fot. Stefania Najsarek.Niestety, po dłuższym czasie, prezes IBnGR Jan Szomburg oficjalnie oznajmił o wypadku, w którym wszyscy podróżujący samolotem Tu 154 zginęli. W słowach pełnych żalu i zadumy, wspominał ofiary i ich dokonania w trudnych dla Polski czasach. Chwilą milczenia, przy wykonywanym przez muzyka utworze na trąbkę B Cisza, uczestnicy konferencji oddali hołd ofiarom katastrofy.

Podwórzec PG z przygotowanym poczęstunkiem. Z powodu odwołania - nie pełny. Na środku podwórca oryginalny zegar słoneczny. / Fot. Stefania Najsarek.Znajdujący się na sali emerytowany arcybiskup Tadeusz Gocłowski wygłosił słowa katolickiego pożegnania i wspólną modlitwą spotkanie zakończyło się.

Dla porządku jeszcze podam, że L. Wałęsa i D. Tusk, prawdopodobnie wiedząc wcześniej o tym tragicznym wydarzeniu, na konferencji nie pojawili się.

Zaplanowane referaty panelistów, jak poinformował J. Szomburg zostaną opublikowane w specjalnym wydaniu książkowym.

Osieroconym Rodzinom ofiar katastrofy, składam serdeczne wyrazy współczucia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

http://atv.pg.gda.pl/ - tu fragment relacji z wystąpienia
J. Szomburga i abp T. Gocłowskiego oraz utwór Cisza.
Polecam odtworzenie z podanego niżej, pod okienkiem,
przez program Microsoft Windows Media Player.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak myślałem, lecz nasunęły mi się wspomnienia nie tak dalekiej przecież przeszłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie - miałam na mysli wydarzenia na płaszczyźnie poniżej rządu: podobne to tego, o którym pisze pani Stenia, a ktore z racji katastrofy nie doszło do skutku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, Tusk mimo, jak zaznaczył, osobistej tragedii, nie dopuszcza myśli by miało się to odbić na stanie Państwa. Pamiętajmy, że tragicznie zmarły Prezydent i Tusk stali na przeciwnych szalach nie tylko sceny politycznej. I niejednokrotnie podkreślali, że stanowi to podstawową trudność w realizacji ich własnych konceptów i programów dla zbawienia Ojczyzny. A więc ....
Mimo tragedii.
Czy już w amnezji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy miał na dzisiaj jakieś plany, ale w obliczu tej katastrofy zeszły na dalszy plan ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myslę, że wiadomość o tragedii zniweczyła wiele planów i bieżących poczynań, dziejacych sie w kraju tak, jak to, o którym pisze Autorka.
Wszystko spontanicznie zostało oddalone na dalszy plan, wszystko zdominowała żałoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.