Facebook Google+ Twitter

W co gra Schetyna? Zdjęta ustawa chroniąca klientów deweloperów

W ub. roku Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę, że Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii bez prawa chroniącego klientów firm deweloperskich. Posłowie PO wnieśli taki projekt ustawy. Tymczasem marszałek Schetyna w ostatniej chwili zdjął go z porządku obrad.

 / Fot. Tadeusz KowalskiKryzys na rynku finansowym, hamująca gospodarka i coraz droższy i mniej dostępny kredyt powodują, że wzrasta ryzyko bankructwa firm deweloperskich. Tymczasem ich klienci nadal pozostają bez żadnej ochrony.

Jak powiedział dziennikowi www.wyborcza.pl prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki "kondycja finansowa firm deweloperskich w Polsce budzi coraz większy niepokój. Spadek popytu na mieszkania, ograniczenia w zaciąganiu kredytów powodują, że długi branży rosną. Pięć lat temu do KRD w Biurze Informacji Gospodarczej wpisanych było 25 deweloperów. Obecnie jest ich już 114".

Grupa posłów PO złożyła projekt ustawy mającej chronić klientów firm deweloperskich. Miała być rozpatrywana na poprzednim posiedzeniu Sejmu, tymczasem marszałek Schetyna zdjął ją z porządku obrad. Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż nie poinformował o tym wnioskodawców, a ustawę miały poprzeć PiS i SLD.

Jak twierdzi www.wyborcza.pl, Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich nie spodobał się jeden z zapisów projektu ustawy, mówiący o zabezpieczeniu wpłat przyszłych mieszkańców. Jednym z takich zabezpieczeń miało być ubezpieczenie lub gwarancja bankowa.

Prezes Związku, Wojciech Okoński ostrzega, że z rynku wypadłoby wiele małych i średnich firm, które nie dostaną gwarancji lub ubezpieczenia. Dodaje też, że Związek poparłby ustawę, gdyby ubezpieczenie i gwarancja nie były obowiązkowe, a poprawkę w projekcie mógłby wprowadzić Senat.

Wszystko więc w rękach marszałka Schetyny. Jeśli najpóźniej do przyszłego tygodnia projekt nie trafi pod obrady Sejmu, to na dokończenie prac legislacyjnych przed wyborami zabraknie już czasu.

Źródło: www.wyborcza.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

e
  • e
  • 25.08.2011 19:59

A dlaczego ja mam płacić wiecznie za czyjeś długi ? Deweloperzy będą zmuszeni obniżyć cenę metra kwadratowego bo wyśrubowali ceny maksymalnie . Pełno mieszkań stoi pustych bo się rzucili do budowy . Niech nikt nie daje kasy z "góry"

Komentarz został ukrytyrozwiń
uklad wroclawski
  • uklad wroclawski
  • 25.08.2011 18:42

http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=20070830&id=po02.txt

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy jeszcze ktoś ma wątpliwości czyje interesy reprezentuje Platforma Obywatelska !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.