Facebook Google+ Twitter

W Czarnobylu wciąż trwają prace przy budowie nowego sarkofagu. 26 kwietnia minie 30 lat od katastrofy (wideo)

W Czarnobylu wciąż trwają prace przy budowie nowego sarkofagu, który przykryje zniszczony reaktor elektrowni atomowej.

 / Fot. X-newsBudowa ma potrwać jeszcze rok. Do dokończenia pozostały systemy wentylacyjne oraz elektryczne. Zakłada się, że nowy sarkofag będzie służył przez 100 lat. Stara konstrukcja, która powstała krótko po eksplozji, jest już mocno nadwerężona.

26 kwietnia minie 30 lat od wybuchu w Czarnobylu. W wyniku przegrzania reaktora doszło wtedy do eksplozji wodoru, która spowodowała pożar oraz rozprzestrzenienie się substancji promieniotwórczych. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar ok. 140 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób.

RUPTLY/x-news

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak ktoś nie zna, to polecam książkę "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości"
Swietłany Aleksijewicz. Przejmujący reportaż...

"Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi. "

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.