Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8210 miejsce

W czarodziejskim świecie gobelinów Barbary Falkowskiej. Zaproszenie na wystawę

W piątek 13 stycznia 2012 roku w Galerii Ratusz w Legionowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy gobelinów światowej sławy artystki Barbary Falkowskiej. Organizatorem wystawy jest Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie.

Aniołki Barbary Falkowskiej. / Fot. Jerzy JastrzębskiZaprezentowana wystawa gobelinów niezwykle jest ważna nie tylko ze względu na jej unikalny zbiór eksponatów wystawionych w galerii Ratusz, ale przede wszystkim z powodu osoby artystki. Niezwykle skromna, pełna wewnętrznego ciepła starsza pani to tytan pracy. Od sześćdziesięciu lat tworzy z wełny, lnu - tkaniny, które pod wpływem jej zaangażowania emocjonalnego, serca i intelektu stają się księgami mądrości. W nich zapisuje, poprzez fragmenty uchwyconej rzeczywistości, historię myśli ludzkiej, istotę człowieczeństwa, powstanie życia i jego istotę. W jej pracach powszechnie znane warzywa, kwiaty, kłosy zbóż stają się barwnym narzędziem do niewerbalnego, przepełnionego uczuciami, emocjami konstruktywnego dialogu pomiędzy artystką a jej odbiorcami.

"Kartofle" - gobelin zaprezentowany w galerii Ratusz w Legionowie. / Fot. Jerzy JastrzębskiPytana podczas wywiadu w radio WNET, czym jest dla niej sztuka, powiedziała: "Sądzę, że istota i znaczenie sztuki nie polegają na poszukiwaniach formalnych, które koncentrują się na imitowaniu natury, naśladowaniu rzeczywistości za pomocą dosłownego 'cytowania' realiów takich jak trójwymiarowość, dźwięk, zapach, ruch czy inne właściwości świata odbierane przez zmysły. Największa wartość tkwi w nieustannie poznawanych przez człowieka poszukiwaniach odpowiedzi na pytania dla niego najważniejsze. Wiążą się one z zagadnieniem istnienia - jego początku, sensu i kresu. Człowiek próbuje Gobeliny Barbary Falkowskiej pt. "Liście Kapusty". / Fot. Jerzy Jastrzębskiwyrazić swoje 'odpowiedzi' na otaczający go świat w bardzo różnych formach. To wtedy powstaje sztuka. Artysta to badacz natury. Jego powołanie to zachwyt, kontemplacja oraz dążenie do zrozumienia rzeczywistości i duszy człowieka. Dodam na koniec: jest to pasjonująca przygoda, materializowanie niematerialnego. Tłumaczenie na konkretny materiał tego, co we mnie niematerialne, a co uzbierało się przez wiele dni i wiele lat i teraz uzyska materialny kształt".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.