Facebook Google+ Twitter

W Czechach zaczyna się rewolucja drogowa

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-06-29 11:48

Już w sobotę 1 lipca u naszych sąsiadów Czechów wchodzą w życie nowe przepisy o ruchu drogowym. Powinni o nich pamiętać wyjeżdżający na wakacje. Przepisy bowiem różnić się będą znacznie od obowiązujących u nas...


fot. TPRepublika Czeska znowelizowała ustawę o ruchu drogowym. Do jednej z najistotniejszych zmian należy obowiązek całorocznej jazdy z włączonymi światłami mijania. W wyposażeniu samochodu należy ponadto posiadać kamizelkę odblaskową, a w przypadku korka na autostradzie lub drodze ekspresowej obowiązekiem będzie utworzenie 3–metrowego wolnego pasa przejazdu.

Wprowadzony został całkowity zakaz używania antyradarów i używania kierunkowskazów przy wyprzedzaniu rowerzystów. Policję będzie należało powiadamiać o każdym wypadku ze skutkiem śmiertelnym, uszkodzenia zdrowia, spowodowania szkód wobec osób trzecich lub powstaniu szkody przekraczającej wartość 50.000 koron czeskich.

fot. TPCzeskiemu kodeskowi karnemu, jako czyny karalne będzie podlegać m.in. prowadzenie bez uprawnień, pod wpływem środków odurzających, czy alkoholu (powyżej 1 promila).

Nowością w czeskim kodeksie drogowym jest wprowadzenie systemu punktów karnych w skali od 1 do 7. Po otrzymaniu 12 punktów kierowca, obywatel czeski, traci prawo jazdy. System ten stosowany będzie również wobec obcokrajowców. Oni, po otrzymaniu 12 punktów, nie będą mogli prowadzić pojazdów na terytorium Republiki Czeskiej przez rok (przy naruszeniu zakazu prowadzenia samochodu grozi kara od 25 tys. do 30 tys. koron).

Nowe uprawnienia otrzymali także policjanci. Mogą oni zatrzymać prawo jazdy również obcokrajowcowi. Zatrzymane prawo jazdy będzie odsyłane do organu wydającego. Policjant może pobrać od kierowcy kaucję w wysokości od 5.000 do 50.000 koron. W przypadku nie wpłacenia takiej kaucji policjant może uniemożliwić dalszą jazdę. Kaucja będzie wykorzystana na pokrycie nałożonego mandatu, a w przypadku nie stawienia się sprawcy na rozprawę, ulega przepadkowi.

Uprawnienia w zakresie mierzenia prędkości i zatrzymywania pojazdów nadano również straży (policji) miejskiej.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ten obowiązek jeżdźenia na światłach przydałby się chyba też w Polsce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.