Facebook Google+ Twitter

W Czerwionce - Leszczynach otwarto mieszkanie rodzinkowe

Kilka dni temu w Czerwionce - Leszczynach oficjalnie i uroczyście otwarto mieszkanie rodzinkowe. To już druga taka placówka w gminie i zarazem całym regionie, w której zamieszkali podopieczni miejscowego Domu Dziecka (pierwszą oddano na początku ub. roku w sołectwie Palowice).

Pierwsze mieszkanie rodzinkowe w sołectwie Palowice. / Fot. Małgorzata Sarapkiewicz

Tym razem na lokum wybrano zabytkowy dwór szlachecki z początków XIX w. w Czuchowie (dz. Czerwionki - Leszczyn) zwany "zamkiem". Zarządzające "bidulem" rybnickie starostwo powiatowe bardzo szybko uporało się z remontem. - Choć nie obyło się bez pewnych trudności z uwagi na fakt, iż budynek to obiekt zabytkowy, pod ochroną konserwatorską. Jednak po trzech miesiącach remontowania dzieci mogły się wprowadzić do swojego nowego domu - stwierdza Krzysztof Kluczniok, wicestarosta rybnicki. Na 170 m kw. przygotowano: kilka sypialni, łazienki, kuchnię, pokoik wypoczynkowy, pokój do cichej nauki, salon dla gości a nawet pralnię i suszarnię.

W tych warunkach 14 dzieci będzie uczyło się samodzielności i życia w rodzinie. Szczególnie o tym ostatnim nowi lokatorzy wiedzą niewiele. Dzieci same wykonują to, co do tej pory robili za nich wychowawcy w Domu Dziecka - gotują, piorą, sprzątają, robią zakupy i uczą się gospodarować domowym budżetem. "Zamek" stoi w samym centrum dzielnicy więc dzieciaki mają stąd zaledwie kilka kroków do szkoły, kościoła i sklepów. Budynek otoczony jest pięknym, dużym parkiem co sprzyja zabawie i wypoczynkowi.W mieszkaniu znajduje się m.in. salon dla gości. / Fot. Małgorzata Sarapkiewicz

samorządowcy przyszli na "parapetówkę" z koszami słodyczy. / Fot. Małgorzata SarapkiewiczW części zamkowych pomieszczeń znajdują się mieszkania komunalne, które zamieszkują trzy rodziny. Jednak mieszkańcy "zamku" nie protestowali na wieść o nowych lokatorach, tak jak zdarzało się to w paru miastach w Polsce. Nowych sąsiadów przyjęli ciepło i serdecznie, a na ich przywitanie upiekli ciasto i przynieśli kwiaty. Postarali się też samorządowcy, którzy przytargali wielkie kosze słodkości. Dla 14 - tki dzieci mieszkanie rodzinkowe w czuchowskim "zamku" jest szansą na nowe życie, w prawdziwie domowych warunkach. Pomagać im będą w tym oczywiście wychowawcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.