Facebook Google+ Twitter

W czyim interesie zlikwidowano Gminny Fundusz Ochrony Środowiska?

Likwidacja przez ustawodawcę gminnych funduszy ochrony środowiska spowodowała lawinę uchwał bijących w nas wszystkich. Jest to kosztowny błąd, który może spowodować falę naruszeń przepisów i pogorszeniem warunków życia.

W parku wiejskim w Konarzewie - fetoru pochodzącego od ścieków nie widać. / Fot. Ryszard Jan ZagórskiW związku z ustawową likwidacją 1 stycznia 2010 r. Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska, Rada Miejska w Nowogardzie uchyliła uchwałę nie tak dawno podjętą w szczytnym celu, a dotyczącą zasad zwrotu kosztów związanych z budową przydomowej oczyszczalni ścieków.

Dofinansowanie miało być udzielane z budżetu gminy w wysokości 75 proc. poniesionych kosztów zakupu urządzeń do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, w kwocie do 4500 zł dla oczyszczalni indywidualnej, obsługującej jeden budynek mieszkalny. Natomiast dla oczyszczalni wspólnej obsługującej więcej niż jeden budynek mieszkalny poza kwotą 4500 zł, dofinansowanie mogło być powiększone po 1000 zł dodatkowo dla każdego kolejnego gospodarstwa domowego przyłączonego do tej oczyszczalni. Była to zachęta do zwiększenia dbałości o środowisko - zwłaszcza na terenie wsi, gdzie nie planowano kanalizacji.

Likwidacja przez ustawodawcę gminnych funduszy ochrony środowiska spowodowała brak możliwości przekazywania środków na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i od 1 stycznia 2010 roku takie dotacje nie będą przyznawane dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych, które przydomowe oczyszczalnie budują.

To pewne, że aby być w zgodzie z literą prawa, rady wszystkich gmin w Polsce podobne uchwały podęły. A więc koniec wspierania inwestycji proekologicznych?

W parku wiejskim w Konarzewie - fetoru pochodzącego od ścieków nie widać. / Fot. Ryszard Jan ZagórskiIlu inwestorów zrezygnuje z budowy oczyszczalni? Ilu z nich zdecyduje się na tzw. szamba, a ilu na normalne odprowadzanie nieczystości do pobliskiego rowu? Właściciel szamba zmuszony jest do jego opróżniania. Koszt jednego opróżnienia i wywozu ścieków wynosi kilkadziesiąt do ponad 100 złotych. Jednak szamba nie są na tyle szczelne, aby ich zawartość nie przedostawała się do gleby. Mają więc, negatywny wpływ na środowisko i dlatego powinny być zastępowane lepszymi technologiami zagospodarowania ścieków. Nie wszyscy Polacy będą mieli w najbliższej przyszłości przyjemność korzystania z kanalizacji, która eliminuje czynności związane z zajmowaniem się ściekami. Ludzie liczą i wiedzą, że kanalizacja to koszty, które są uzależnione od wielkości zużycia wody w danej posesji i co miesiąc trzeba je opłacać. Poza tym jest to dużo większa i kosztowniejsza inwestycja niż przydomowa oczyszczalnia ścieków, która mogła być inwestycją dofinansowaną, zwłaszcza na wsi, której daleko do miana wsi o zwartej zabudowie. A tu klops!

Jak więc można mówić o dobrych intencjach władz, czyli naszych posłańców, jeżeli podejmują decyzje przeciw nam?

Oczekujemy na pozytywne działania i decyzje rządu. Decyzje przyjazne dla ludzi i środowiska w którym żyjemy.

Ruszyła emisja spotów edukacyjnych Ministerstwa Środowiska. Kampania ma na celu wyrabianie ekologicznych nawyków...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Ryszardzie, najpierw trzeba nauczyć parlamentarzystów żyć w przyjaznym środowisku! Inaczej to oni nie zrozumieją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lokalni ekolodzy, a ściślej pseudo ekolodzy nie widzą tego problemu. Natomiast walczą z niezbędną obwodnicą, wymyślając niedorzeczne problemy. Widocznie mają w tym jakiś interes... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.04.2010 21:49

Mało medialna sprawa, poczekaj jak się nagłośni w TV ile podobnych artykułów lawinowo zacznie spływać. O ekologach zapomnij, szumią tylko tam gdzie telewizja przyjeżdża. Poza tym mam pytano, co na ten temat lokalni ekolodzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomimo takiej wpadki naszych wybrańców, którzy ustawę "wyprodukowali", jest jakoś cichutko... Jakby redaktorzy zajmujący się tematyką ekologiczną nie byli zainteresowani tym tematem. Dlaczego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

ŻADNYCH ZŁUDZEŃ. Cieszę się, że Ryszard poruszył ten temat. Już parę piątek dostałeś. Ja się dołączam. Niestety likwidacja gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska weszła w życie w sposób niezauważalny dla większości z nas. Ale konsekwencje będą nas dotyczyły. I to nie tylko w temacie przydomowych oczyszczalni ścieków. Większość zadań związanych z ochroną środowiska w gminach finansowana była (lub dofinansowywana) z funduszy ochrony środowiska... Teraz te środki stają się częścią budżetów gminnych i są wydatkowane w inny sposób i na inne cele. Niestety, ochrona środowiska nie jest priorytetem w naszych gminach i powiatach. Każdy wójt i burmistrz będzie wolał zbudować chodnik, rondo, ulicę, czy inny kawałek infrastruktury, niż budować świadomość ekologiczną mieszkańców lub wspierać pewne (drobne nawet) inicjatywy. Kiedyś w trakcie stanu wojennego, na murze przy kolejce pojawił się taki fajny napis: ŻADNYCH ZŁUDZEŃ. Cenzura go nie zdjęła, ale wszyscy i tak wiedzieli o co chodzi... A do tematu przydomowych oczyszczalni obiecuje wrócić w oddzielnym materiale. Jest niezmiernie ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.04.2010 18:54

Kolejna "niedźwiedzia" przysługa jaką sprawiono szarym obywatelom.
Ryszardzie, naprawdę ważny i mało znany społeczeństwu temat poruszyłeś 5* za temat i jego przedstawienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi Ryszardzie. To wszystko to pokłosie nowej Ustawy o ochronie przyrody oraz lobby ekologicznego, na swój popaprany sposób pojmującego ochronę środowiska. A ponieważ "nasi" wybrańcy to tak naprawdę ogniwo tego lub owego klubu lobbystów to mamy co mamy. Póki nie zmieni się system to prawa w PRL-u będą wciąż pokazywały typową alienację od rzeczywistości i społecznych oczekiwań. To nie jedyny taki obrazek, niestety. Przestańmy się łudzić dobrymi intencjami władz. Bo w tym wszystkim nie o to idzie. Kraj jak sprzedajna ... . Nie kończę. Bo smutek i żal.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po Świętach Wielkanocnych, katastrofa ekologiczna w Gminie Nowogard.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kontekst ostatniego, niedokończonego zdania "Kampania ma na celu wyrabianie ekologicznych nawyków..." można odczytać tu...
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ważny temat 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.