Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25725 miejsce

W Demokratycznej Republice Konga brakuje wody pitnej

Kongo jest stosunkowo bogate w wodę pitną - połowa jej afrykańskich zasobów magazynowana jest w tym kraju. Mimo to 50 milionów najuboższych mieszkańców nie ma do niej dostępu.

Degradacja środowiska, niekontrolowana rozbudowa miast i złe inwestycje w obszarze wodnym - wszystko to sprawia, że trzy czwarte mieszkańców Konga nie ma dostępu do wody pitnej. Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała dekret, w którym zobowiązała się do znacznej poprawy tej sytuacji do 2015 roku, jednak eksperci kongijscy twierdzą, że w sytuacji w jakiej jest Kongo to nie będzie niemożliwe. Jedną z przyczyn tej niemocy są złe dotychczasowe rządy w kraju. Teraz, po pierwszych od czterdziestu lat demokratycznych wyborach, jest szansa, a przynajmniej nadzieja na lepszą przyszłość.

Demokratyczna Republika Kongo to państwo z dużym wskaźnikiem rozwoju miast, jednak to nie idzie w parze z rozwojem systemu sanitarnego i wody. Uprzemysłowienie niszczy naturalne źródła wody pitnej. Środowiskowy Program Narodów Zjednoczonych (UNEP) domaga się zmiany tej sytuacji, pracuje nad łatwiejszymi rozwiązaniami technicznymi przy zakładaniu sieci wodociągów, instalacji kranów i odpowiednim zagospodarowaniem wody deszczowej. Również zmiany sytuacji, gdzie ludzie muszą płacić wielkie pieniądze za korzystanie z wodnych pomp (cena jak za lemoniadę) lub czekać godzinami na otrzymanie wody. Duża część tych ludzi to przesiedleńcy z czasów kongijskiej wojny, podczas której stracili swoje domy i dobra.

UNICEF apeluje o pilne zmiany i pomoc 37 milionom Kongijczykom, ofiarom wojny, żyjącym na wsiach, często w obozach i zmuszonym pić wodę wprost z rzek i jezior, co naraża ich na choroby. Według UNICEF-u ponad 2 miliony dzieci poniżej piątego roku życia choruje regularnie na biegunkę. Pośród tej samej grupy dzieci rozprzestrzenia się groźny wirus polio, który zabił już tysiące małych istnień.

Czytaj też: "Ostatni lot nad Kongo" Wojciecha Sceliny

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.