Facebook Google+ Twitter

W Dniu Ofiar Holokaustu 2013 przypomnijmy ochotnika do Auschwitz

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i na cztery miesiące przed europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem warto przypomnieć rotmistrza Pileckiego.

Główny profil akcji na facebooku / Fot. Michał TyrpaW styczniu 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). W sierpniu 2010 r. uświadomiliśmy waszyngtońskiemu Muzeum Holocaustu potrzebę docenienia dokonań rtm. Pileckiego.

W Międzynarodowym Dniu Ofiar Holocaustu 2013 w waszyngtońskiej placówce po raz pierwszy odbędzie się wykład o Ochotniku do Auschwitz. Archeolodzy IPN potwierdzili, że szczątki Rotmistrza znajdują się na "Łączce”. Wolontariusze przekonują, że najdzielniejszy żołnierz II wojny światowej zasłużył na Wawel, a sygnatariusze Listu z 24 listopada 2012 r. czekają na gest dobrej woli ze strony rodziny Rotmistrza.

Nie słabnie jednak kampania nienawiści i pomówień prowadzona przez ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z rangi dokonań Witolda Pileckiego. Tymczasem media konsekwentnie przekonują o naszym nieistnieniu, a polscy politycy i urzędnicy próbują zawłaszczyć owoce akcji albo ignorują prośby o wsparcie. Pięciolecie akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” to okazja do podsumowań i spojrzenia w przyszłość. Fundacja Paradis Judaeorum zaprasza na 20 wydarzeń składających się na Kalendarium Rotmistrzowskie 2013.

Szczegóły w materiale pt. „Pięć lat akcji społecznej ‘Przypomnijmy o Rotmistrzu’”, opublikowanym (niemal) w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu i (dokładnie) na cztery miesiące przed europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 2013 na macierzystej stronie akcji:

www.michaltyrpa.blogspot.com

Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.01.2013 19:39

Panie Andrzeju, na Fb ludzie jak barany idą za przewodnikiem.
W tłumie siła!
Moim zdaniem trzeba najpierw rozważyć korzyści i straty (czyli ewentualne krzywdy), a dopiero potem zakrzyknąć na Sancho i z piką w garści dosiąść Rosynanta .
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.01.2013 19:19

Panowie...
:(
Wśród moich bliskich jak również tylko bliskich i jedynie znajomych naliczyłam 15 szczęśliwców, którym udało się opuścić KL Auschwitz przez otwartą bramę. Szesnasta osoba wyczołgała się się spod stosu trupów przeznaczonych do spalenia na świeżym powietrzu z powodu dławienia się krematoriów. I tylko to uratowało moją ciotkę, którą by przecież jeszcze żywą wrzucono na retortę i wsunięto do paleniska piekielnego pieca (o tym kiedyś tu pisałam przy okazji którejś z wcześniejszych rocznic).

Obecność tych ludzi w moim życiu wymusiła dogłębne przestudiowanie historii oraz realiów KL Auschwitz. Sami Niemcy uważali, że w obozowych warunkach więzień nie miał prawa utrzymać się przy życiu dłużej niż tylko 3 miesiące.
A mimo to nieliczni żyli dłużej!
Nigdy jednak nie dopuszczałam do siebie myśli analizującej przyczyn owego przeżycia. Przyjmowałam to za cud siły życia i pragnę, by tak pozostało. Cieszmy się, że nie spotkał nas los bycia więźniem hitlerowskiego obozu koncentracyjnego.
Porzućmy spekulacje i dochodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, jeszcze raz proszę o jakikolwiek ślad, o jakikolwiek dowód na to, na co bez żadnego pokrycia Pan wskazuje.
A czy Pan nie wyraźnie rozumie, jaki był cel Pileckiego - o ile wiem nie starozakonnego (- bo to Żydzi i Romowie w pierwszej kolejności trafiali na ruszt). Tym celem nie był właśnie ruszt, lecz zupełnie co innego. Proszę poczytać historię Grzesiuka - co przypomniał Pan Grzegorz i nie traktować wszystkich swoją miarą.
Za chwilę może będzie Pan wskazywał na nikczemność Karskiego? A może i na polskość holocaustu? Bo to już blisko! (Czy Ameryka się przejęzyczyła... 0 link ). Ale żadna wiara nie może się umywać obyć bez wiedzy, Panie Andrzeju. Chyba że tyczy ducha!
Proszę więc o dowody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko to jest kwestia indywidualnej odporności psychicznej. Niektórzy ciężko przeżywali parę miesięcy, a niektórzy jak np Stanisław Grzesiuk i po kilku latach funkcjonowali w miarę normalnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, czy Pan zaprzecza faktom, które przytacza autor? Faktom, które są dołączone do artykułu i komentarzy przy pomocy linków? Nie mając dowodów a jedynie własną wiarę i chciejstwo? Choć Pana do tego zachęcałem, nic w zamian Pan nie ofiarowuje!
Proszę się nie podpierać milionami. Albo wskazać ich po nazwisku. Ja wskazałem tych, którzy w imię partyjnych koalicji w Parlamencie UE zakpili z dzieła i śmierci Pileckiego.
Nie wiem, czy ma Pan ostateczną świadomość tego co Pan czyni? Niech Pan spróbuje wyobrazić sobie X-sińskiego, który wygłasza publiczne sądy w oparciu o podobna wiedzę na Pański temat, i na przykład, : na temat zębów Pana ciotki.
Tak nie można!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju znałem ludzi, którzy byli w Oświęcimiu. Gwarantuję, że nie wszyscy stracili tam zęby, choć z pewnością stracili znacznie więcej. O ile mnie pamięć nie myli, piszemy komentarze pod zgoła innym artykułem: nie o przypominaniu o ludziach, którzy stracili w obozie zęby czy razem z tym zębami wyfrunęli przez komin krematorium.
Jeśli może Pan wskazać na negatywne fakty z życia rotmistrza Pileckiego, prócz tego, że nie wyfrunął, jak wielu przez komin krematorium, (bo o jego zębach niestety nic nie wiem) to poproszę!
Lecz jeśli Pan nie zna takich faktów, a na nie wskazuje, to jest to nic innego tylko ....
Nazywanie - brylowaniem - pobytu w obozie koncentracyjnym jako więzień ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, sprawa prawdy nie jest związana z demokratycznymi procedurami i medialnymi doniesieniami. Niemcy są normalnym narodem, takim jak Polacy. Nie ma to żadnego związku z pojmaniem czy ucieczką. Jeśli nie zajmiemy się domniemaniami lecz faktami to one zostały w skrócie przedstawione w artykule. A jeśli ktoś zna inne fakty, to warto by je przedstawił.
Więc póki co, trzeba rozważyć czy wizerunek rotmistrz działa na szkodę i na czyją. W czyim kierunku działają niektórzy polscy europosłowie podważający w Brukseli dzieło Pileckiego : Czarnecki Marek, Onyszkiewicz, Piskorski, Staniszewska, Wielowieyski, Buzek, Chmielewski, Gacek, Jałowiecki, Lewandowski, Olbrycht, Protasiewicz, Saryusz-Wolski, Siekierski, Zaleski, Zwiefka, Geringer de Oedenberg, Grabowska, Liberadzki, Masiel. Sonik i Gierek w jednym głosowaniu wstrzymali się, w drugim byli przeciwko przyjęciu zgłoszonej przez Foltyn-Kubicką poprawki. ( http://www.fronda.pl/blogi/blogmedia24pl/polscy-eurodeputowani-przeciw-rotmistrzowi-pileckiemu,1954.html ).
Więcej szczegółów znajduje się na stronie: http://wpolityce.pl/artykuly/45228-wladyslaw-bartoszewski-przeciw-rotmistrzowi-witoldowi-pileckiemu-w-muzeach-holocaustu na której znajduje się również szereg istotnych odnośników.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.