Facebook Google+ Twitter

W dolinie Biebrzy pierwsze ptasie zwiastuny wiosny

Dzięki odwilży i zanikowi warunków zimowych do Biebrzańskiego Parku Narodowego powróciły żurawie. Pierwsze z nich zostały zauważone już 14 lutego. Tak wcześnie po zimie nie przylatywały w te rejony od dawna.

Żurawie / Fot. Richard CrossleyPierwsze żurawie zostały zaobserwowane w okolicy Gugien. Kolejne przy Carskiej Drodze (16 lutego). Pracownicy Parku zaznaczyli, że są to na pewno ptaki, które nie zimowały nad Biebrzą. Chociaż takie też zdarzają się i były widziane w połowie stycznia, przed ochłodzeniem. Z danych Biebrzańskiego Parku Narodowyego wynika, że w latach ubiegłych pierwsze żurawie zajmowały stanowiska lęgowe odpowiednio: 27 lutego (2009), 24 lutego (2010), 3 marca (2011), 24 lutego (2012) i 3 marca (2013). Natomiast średnia wieloletnia przylotu pierwszych przedstawicieli tego gatunku na Północne Podlasie przypada na 27 lutego.

Oprócz żurawi nad Biebrzą pojawiły się też gęsi gęgawy i skowronki. Jednak jak zaznaczył Krzysztof Henel, ornitolog z Biebrzańskiego Parku Narodowego, w przypadku gęgawy coraz trudniej jest odróżnić obserwacje ptaków przylotnych od zimujących.

Światowa populacja żurawia szacowana jest na ok. 250 tys., z czego ok. 6,3 tys. zaobserwowano w październiku 2012 r. w Biebrzańskim Parku Narodowym. Środowiskiem życia ptaka są bagna, torfowiska, wrzosowiska, nad jeziorami i starorzeczami. Żurawie są wszystkożerne. Oprócz pokarmu roślinnego żywią się m.in. gryzoniami, mięczakami i owadami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Oby tylko śnieg je nie zaskoczył.
W ub. roku oglądaliśmy głodujące bociany w gniazdach przysypane zimnym puchem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dolina Biebrzy to cenny klejnot na skalę nie tylko europejską, ale i światową.
Warto dodać, że żurawie w ostatnich latach wykazują skłonności do coraz bliższego sąsiedztwa z człowiekiem. W wyniku wzmożonej urbanizacji i penetracji środowiska przez człowieka, niektóre gatunki wymierają. Żurawie "zdecydowały" o koegzystencji z "panem świata" i często można je spotkać bardzo blisko ludzkich osiedli oraz intensywnie uczęszczanych szlaków komunikacyjnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A więc wielkich różnic niema , jest dość ciepło jak na luty . ? mamy przedwiośnie . !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.