Facebook Google+ Twitter

„W drodze” do Dalajlamy, czyli premiera filmu w ChCK

W poniedziałkowy wieczór Chorzowskie Centrum Kultury zapełniło się miłośnikami dobrego kina. Wszystko za sprawą premiery filmu „W drodze” Pawła Wysoczańskiego – studenta reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Gości witała orkiestra górnicza. / Fot. Łukasz WieczorekFilm „W drodze”, mający swoją prapremierę 17 stycznia 2008 roku w katowickim kinie "Kosmos", już zaskarbił sobie serca wielu widzów. Nic dziwnego. To sympatyczna opowieść o górniku – Mieczysławie Bieńku, dla którego decyzja o przejściu na wcześniejszą emeryturę brzmiała jak wyrok śmierci. Znalazł więc kolejny życiowy cel i pragnął go spełnić za wszelką cenę. Tym celem stały się podróże do najodleglejszych zakątków świata. Opisywana w filmie wyprawa na spotkanie z Dalajlamą nie była jedyną. Głównego bohatera pytałem o obawy, towarzyszące ostatniemu przedsięwzięciu.

– Zgoda na filmowanie podróży nie przyszła łatwo – mówił Mieczysław Bieniek. – Bałem się, że Paweł zobaczy mnie takiego skulonego, gdzieś leżącego, z gorączką, biorącego tabletki, nie będącego w stanie nic zrobić – tego nie chciałem pokazywać. Przekonał mnie jednak, że jeśli będzie taka potrzeba to będę leżał, a on poczeka. Okazało się, że to wspaniały człowiek. Bardzo podobał mi się jego styl pracy. Zdarzały się oczywiście kłótnie o to jak zrobić ten film, ale generalnie w wyniku porozumienia wyszło to, co mieliśmy dziś okazję oglądać.

Spotkanie z twórcami / Fot. Łukasz WieczorekPrezentacją filmu „W drodze” ChCK rozpoczęło cykl comiesięcznych spotkań z filmem. Moderatorem tego przedsięwzięcia został Cezary Grzesiuk, pochodzący z Chorzowa znany polski montażysta, pracujący m.in. przy takich produkcjach jak: Pułkownik Kwiatkowski, Ogniem i mieczem czy Skazany na bluesa.

Po prelekcji odbyło się spotkanie z reżyserem, głównym bohaterem i montażystą. Panowie podzielili się anegdotami z realizacji i montażu zdjęć, chętnie odpowiadając również na pytania publiczności. Producentem filmu, obok Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, którego dziekan, senator Krystyna Doktorowicz, dokonała znakomitego wprowadzenia i rekomendacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.