Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11075 miejsce

W drodze po Koronę Gór Polski. Wysoka - 1050 m n.p.m.

Korona Gór Polski to 28 szczytów pasm górskich w naszym kraju. Wysoka, najwyższy szczyt Pienin, pozwala spojrzeć na Tatry z wyjątkowej perspektywy. Wspinaliśmy się na nią z Jaworek przez Wąwóz Homole.

Wędrówkę zaczynamy u wylotu Wąwozu Homole. To znajdujemy jedyną na całym szlaku informację, że to droga na najwyższy szczyt Pienin - Wysoką. / Fot. R.GrzeszczykPieniny zwykle kojarzą się z przełomem Dunajca, masywem Trzech Koron, Sokolicy i Góry Zamkowej, zamkami w Czorsztynie i Nidzicy. Jednak najwyższy szczyt leży po drugiej, wschodniej stronie Dunajca.

Wspinaliśmy się nań od Jaworek, podziwiając po drodze Wąwóz Homole.

To właśnie ten wąwóz jest dominantą całego niebieskiego szlaku. Najwyższy szczyt Pienin - Wysoka, nie jest w żadnym momencie wymieniany na szlaku. Oznakowanie dojścia na szczyt jest podłe. Warto jednak zadać sobie trud znalezienia drogi i sił na pokonanie licznych stromizn, by dotrzeć na platformę szczytu.

Po wyjściu z Wąwozu Homole dość długo maszerujemy pastwiskami i łąkami. / Fot. R.GrzeszczykTa graniczna góra (położona jest na granicy ze Słowacją) pozwala spojrzeć na Tatry z wyjątkowej strony, popatrzeć na Radziejową (najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego) i spojrzeć no stromizny Trzech Koron i Sokolicy oraz całego masywu Pienin (Właściwych) z drugiej strony Dunajca. Wysoka bowiem leży w części pasma zwanego Pieninkami lub Małymi Pieninami.

Warto wrócić do parkingu położonego przy wylocie Wąwozu Homole przez Borsuczyny i Durbaszkę, zaglądając po drodze do ośrodka Pod Durbaszką. Pozwoli to na chwilę wytchnienia na tarasie ośrodka i delektowanie się wspaniałymi widokami na pasmo Beskidu Sądeckigo, Dolinę Czarnej Wody, górującą nad Szczawnicą - Palenicę.
Po drodze mijamy sezonową studencką bazę namiotową. / Fot. R.GrzeszczykGdy dotrzemy do granicy bukowego lasu musimy być przygotowani na bardzo strome podejście. / Fot. R.GrzeszczykPlatforma szczytu a w tle zamglony zarys Tatr. / Fot. R.GrzeszczykŁagodny szlak na Borsuczyny i Durbaszkę / Fot. R.GrzeszczykWidok na najwyższe szczyty Pienin Właściwych - Trzy Korony, Sokolicę. / Fot. R.GrzeszczykWidok spod ośrodka Durbaszka / Fot. R.GrzeszczykWidok na Palenicę / Fot. R.Grzeszczyk
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jestem w Pieninach od 1977 roku. Ale na Wysokiej po raz pierwszy dopiero w tym roku Szczególnie fascynujący jest z niej widok na Pieniny Właściwe, szczyty Trzech Koron, na Sokolicę i Górę Zamkową.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa góra brawo.!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.10.2012 19:23

Ludzie, nie siedźcie w domu!
Od lat nie było tak bardzo kolorowej jesieni (to również mówią najstarsi górale). Już trzy dni biegam po Beskidach i każdego dnia tak samo pieję z zachwytu.
Rzućcie myszki w kąt i ruszajcie choćby do miejskiego parku, bo tak bajecznie będzie podobno tylko do środy. Jutro niedziela, więc rodzinę bierzcie pod pachę i wio! - w teren.
Pozdrawiam z przecudnej urody stoków pokrytych gęstą buczyną - gra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo lubię Pieniny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznaję, że też mnie nostalgia ogarnęła, bo swoją przygodę z górami zaczynałam właśnie w Pieninach. A i Wysoka znalazła się na szlaku :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem niedawno. Ładne widoki.
Polecam również Rysy, chociaż trochę więcej trzeba się nachodzić:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ostatnie dni z takimi widokami, trzeba się kiedyś tam wybrać. A na dziś dzięki panu Robertowi możemy oko pocieszyć z monitora. 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.