Facebook Google+ Twitter

W dzień urodzin Czesława Niemena

Czesław Niemen, gdyby żył, kończyłby dziś sześćdziesiąt osiem lat.

Doskonale pamiętam tamto popołudnie. Piliśmy razem z rodzicami herbatę, gdy nagle któreś z nas powiedziało, że "to już". Wzięliśmy zatem przenośny odbiornik radiowy i przełączaliśmy kolejne stacje. Na niektórych trwały jeszcze jakieś audycje, po kilku sekundach były jednak przerywane. Kolejne rozgłośnie szły za głosem apelu Marka Niedźwieckiego. I tak wszędzie, na każdej złapanej przez nas stacji rozbrzmiewał utwór Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat". Jednocześnie na Powązkach w Warszawie rozpoczynał się pogrzeb tego wyjątkowego artysty, który odszedł kilka dni wcześniej: 17 stycznia 2004 roku.

Popiersie Czesława Niemena w Alei Sław w Kielcach; fot.: Paweł Cieśla, licencja Creative Commons Attribution ShareAlikeCzesław Juliusz Wydrzycki, bo potem takim nazwiskiem przyszedł na świat kompozytor, urodził się w okolicach Nowogródka, 16 lutego 1939 roku. Gdyby żył, kończyłby dzisiaj 68 lat - wiek, który osiąga wielu ludzi. Choć do historii polskiej muzyki wpisał się jako artysta pokoleniowy lat sześćdziesiątych, jego muzyka wciąż jest obecna w stacjach radiowych, a dzieło "Dziwny jest ten świat" jest dla wielu ludzi utworem lepiej rozpoznawalnym niż wiele współczesnych hitów. Tego obdarzonego tak wyjątkowym głosem artysty można oczywiście nie lubić, nie sposób jest jednak odmówić mu niesamowitych zdolności wokalnych. Wibrujący głos oraz wygląd buntownika zrobiły z niego prawdziwą ikonę naszej muzyki.

Wyjątkowość muzyki Niemena zasadzała się jednak nie tylko na jego głosie. Artysta grał na instrumentach elektronicznych (organy Hammonda, melotron, syntezator Mooga), a jego pochodzący z roku 1975 album "Katharsis" jest w całości dziełem elektronicznym. Również styl tej twórczości był bardzo wyjątkowy: jego indywidualność sprawia, że Niemena nie sposób pomylić z nikim innym.

Przez kilka lat występował w szeregach zespołu "Niebiesko-Czarni", potem prowadził własne zespoły. Występował też jako solista. Poza śpiewaniem na scenie, zajmował się komponowaniem muzyki filmowej i teatralnej. Olbrzymim wydarzeniem był jego udział w filmie Andrzeja Wajdy "Wesele" - dla wielu ówczesnych widzów zaangażowanie tego zbuntowanego, "obdartego" piosenkarza do produkcji ekranizacji wielkiego polskiego dramatu była skandalem. Sam piosenkarz chętnie korzystał z dorobku naszych poetów: niejednokrotnie wyśpiewywał teksty utworów Adama Asnyka czy Cypriana Norwida.

Artysta był aktywny zawodowo prawie do końca swojego życia. Właściwie można powiedzieć, że jest taki nawet po śmierci. Wszak hołd złożony mu przez stacje radiowe 30 stycznia 2004 roku był pożegnaniem jedynie symbolicznym. Muzyka Niemena być może nigdy nie odejdzie z list granych w radiu utworów. O trwałej popularności piosenkarza świadczą kolejne poświęcone jego pamięci przedsięwzięcia, jak chociażby wydany w 2006 roku album autorstwa Tadeusza Sklińskiego "Niemen - dyskografia, fakty i twórczość", swoiste kompendium wiedzy o Czesławie Niemenie, zawierające nie tylko fotografie i omówienie życiorysu, ale również kserokopie dokumentów czy wspomnienia znajomych artysty jeszcze z czasów jego nauki w szkole.

Mimo wszystko szkoda, że Czesław Niemen nie może dzisiaj świętować swoich sześćdziesiątych ósmych urodzin. Pozostawił nas o wiele lat za wcześnie, ze swoim dorobkiem i lekcją o dziwnym świecie, na którym, wbrew pozorom, żyje wielu ludzi dobrej woli.

Przy opracowywaniu mojego artykułu korzystałam z danych biograficznych znajdujących się w Wikipedii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Przypominać zawsze trzeba. Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

bo ten świat, cały czas, dziwny jest

Komentarz został ukrytyrozwiń

+za przypomnienie o tak ważnym artyście.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.