Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33718 miejsce

W Eko-logicznej Polsce nie ma miejsca dla hodowli norek!

Ogólnopolska akcja Eko-logiczna Polska to dobra okazja, by zaprotestować przeciwko umieszczeniu przemysłowej fermy norek w Dobkowie na Pogórzu Kaczawskim, ale też zastanowić się nad całkowitym zakazem tego typu hodowli w naszym kraju.

Czytelnikom, którzy nie znają planów utworzenia przemysłowej fermy norki amerykańskiej w Dobkowie na Pogórzu Kaczawskim, polecam lekturę artykułu sprzed półtora miesiąca.

Pierwszy, mały kroczek do sukcesu

Dobków to piękne pejzaże o każdej porze roku / Fot. Adam DeglerOd tamtego artykułu mieszkańcom Dobkowa udało się osiągnąć pierwszy, niewielki sukces - pod koniec marca burmistrz miasta i gminy Świerzawa Józef Kołcz wydał postanowienie o konieczności sporządzenia raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko w pełnym zakresie. To sukces ponieważ ze względu na pewne luki prawne ta konkretna inwestycja teoretycznie nie wymaga sporządzenia takiego raportu. Jednak w praktyce jest on sprawą o znaczeniu podstawowym dla mieszkańców wioski i okolic. Ze swojej strony burmistrz Kołcz zaproponował mieszkańcom pokazanie którejś ze zrealizowanych już w naszym kraju inwestycji tego typu. Należy jednak pamiętać, że w sezonie letnim populacja fermy wzrasta nawet dwu-, trzykrotnie, więc to właśnie w tym okresie powinna się odbywać wizytacja, by można było - na przykład - właściwie ocenić poziom smrodliwości takiego przedsięwzięcia.Jednym z wielkich atutów Dobkowa jest wspaniały, ekologiczny, czysty miód / Fot. Adam Degler

Co możemy zrobić?

W wiosce działają cztery warsztaty wytwarzające ręcznie lepioną ceramikę / Fot. Adam DeglerMożemy wesprzeć mieszkańców Dobkowa w walce przeciw smrodliwej i zagrażającej środowisku inwestycji. Na stronie przygotowanej przez Krzysztofa Rozpędowskiego z Dobkowa znajdziemy e-mail, który możemy rozesłać do instytucji, w których gestii leży decyzja o przyszłości Dobkowa. Jest też protest w formie pliku gotowego do wydruku, na którym możemy zbierać podpisy przeciwko inwestycji. Możemy też skorzystać ze specjalnej funkcji rozsyłania zawiadomień o apelu do jak największej liczby osób. Osoby dorosłe mogą się też zapoznać z galerią fotografii, która z jednej strony ukazuje piękno Gór Kaczawskich, a z drugiej ohydę zabijania dla futra. Miejmy nadzieję, że nasza akcja znajdzie szerszy oddźwięk! W sondzie pod tekstem sprzed półtora miesiąca 71 procent głosujących opowiedziało się za zakazem hodowli norki amerykańskiej w Polsce! Nie pozwólmy niszczyć naszego bogactwa narodowego - środowiska naturalnego!

O akcji Eko-logiczna Polska czytaj na stronach www.polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Grzegorz Nowacki
  • Grzegorz Nowacki
  • 30.08.2010 05:02

Piękne kobiety, tak dlugo jak będziecie się chciały opatulaó w miękie i drogie futra ufundowane przez
na śmierć zakochanych kochanków, tak długo będą istnieć fermy norek czy lisów. Tak samo jak na śmierć zakochanych fanatyków kotleta schabowego chęci będą stymulować istnienie ferm świńskich, marzycieli o steku wołowym - ferm krowich itd. Wszędzie na fermach jest smród i chaos, wszędzie istnieje możliwość
ucieczki zwierząt hodowlanych. Tylko że taki uciekinier po paru dniach ginie. Albo z powodu nieumiejętności zdobycia pożywienia albo z powodu braku instynktu samozachowawczego.
On się urodził w klatce i zna tylko taki świat. W przeciągu paru dni nie nadrobi pokoleniowych braków w przystosowaniu się do życia w dziczy. Również jakość pożywienia go zabije - do tej pory był żywiony z tubki, nie jest odporny na choroby i zatrucia. Obawy przed zalaniem kraju przez uciekinierów z farm zwierząt hodowlanych - moim zdaniem są wynikiem jedynie "polskiej choroby" - zawiści i zazdrości.
Nie zapomnijmy też, że pozyskanie futer ( czy innych produktów ) z hodowli zwierząt jest najbardziej
ekologiczne i zbliżone do natury. Niw wiecie ile chemicznych odpadów kosztuje wyprodukowanie 1 ˇqm sztucznego futra - są to związki nieorganiczne z trudnością rozkładające się w naturze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.04.2008 15:37

Dodać należy że w Polsce w ogóle nie powinno być miejsca dla norki amerykańskiej. Norka amerykańska jest inwazyjnym gatunkiem obcym (to m.in. uciekinierzy z ferm hodowlanych) niszczącym nasze rodzime środowisko przyrodnicze. Jako taka jest wymieniana w systemie NOBANIS opisującym obce w gatunki w Europie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Natomiast dyrektywa unijna numer jakiś tam, mówi o tym że ślimak winniczek jest rybą i jego hodowcom przysługują dotacje, takie jak dla rybołówstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzymam kciuki! Tylko totalnie obywatelska akcja wymusi zmiany w prawie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta, dziś norki, jutro świnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jagna, wielkie dzięki!
Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Apel rozesłany,
protest wysłany, a zdjęcia w galerii są dla dorosłych, ale tylko dla tych o mocnych nerwach- barbarzyństwo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.