Facebook Google+ Twitter

W Europie mają powstać załogowe statki kosmiczne nowej generacji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-08 12:54

Europejska Agencja Kosmiczna oficjalnie zwróciła się do firm o przedstawienie kosztorysu i projektu nowoczesnego systemu orbitalnego transportu.

Tak zwany Zaawansowany Statek Powrotny "Advanced Re-Entry Vehicle" powstawałby w kilku fazach. Najpierw w wersji bezzałogowej, która umożliwiłaby transport do dwóch ton sprzętu i zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Drugi etap projektu zakłada budowę specjalnej kapsuły, która zabierałaby troje lub czworo astronautów - mówi dyrektor projektu ESA Simonetta Di Pippo. "Chcemy, aby projekt pierwszego etapu był gotowy w przyszłym roku. Liczymy też, że w tym samym terminie będziemy mieli też wstępne informacje dotyczące wersji załogowej".

Zdaniem ekspertów, nowe statki uniezależniłyby Europejczyków od rosyjskich czy amerykańskich systemów transportowych, z których obecnie zmuszeni są korzystać. Według szacunków, bezzałogowy Zaawansowany Statek Powrotny kosztowałby około półtora miliarda euro. Pierwsze pojazdy tego typu miałyby pojawić się na orbicie za siedem lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.