Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34612 miejsce

W Finlandii odnaleziono meble ostatniego cara Rosji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-13 15:51

W środowisku antykwarystycznym wybuchła sensacja. Pewna fińska rodzina podjęła decyzję o sprzedaży starych mebli, a eksperci natychmiast rozpoznali, że należały do rodziny ostatniego cara Rosji i niegdyś stały w Pałacu Zimowym w Petersburgu w tak zwanym Srebrnym Salonie.

O pochodzeniu mebli świadczyły dyskretne napisy inwentarzowe. Komplet w bardzo dobrym stanie liczy obecnie jedenaście sztuk z pierwotnych piętnastu. Zakupiony został w latach 20-tych ubiegłego wieku na jednej z wyprzedaży dzieł sztuki, organizowanych przez władze bolszewickie dla cudzoziemców.
Meble trafią na majową aukcję w Helsinkach. Nikt nie jest w stanie określić, jaką osiągną cenę.

Podobny komplet, też należący do ostatniego cara, sprzedano w USA 11 lat temu za dzisiejszą równowartość 250 tysięcy euro.

Obecnie, rosyjscy miliarderzy skupują na całym świecie rodzime antyki, płacąc ogromne pieniądze. Można wiec spodziewać się wielomilionowej ceny.

Firmą organizującą aukcję jest szwedzka Bukowskis Auktionen AB, należąca do światowej czołówki w tej branży. Stworzył ją w 1871 roku w Sztokholmie Polak Henryk Bukowski, uciekinier po Powstaniu Styczniowymi. Szwedzi mówili o nim, że jest "chory na ojczyznę".

Był bowiem bardzo bogatym człowiekiem i utrzymywał w dużej mierze między innymi Muzeum Narodowe Polskie w Rapperswil w Szwajcarii, dokąd przesyłał znalezione w Szwecji polonika. Po jego śmierci w 1900 roku szwedzkie konsorcjum zakupiło firmę, płacąc dodatkowe pieniądze za prawo zachowania w nazwie imienia jej założyciela.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No proszę! rosyjskich nowobogackich stać na taki odruch patriotyzmu. Nasi upatrują spełnienia w czymś innym: plazma, wypasiona beemka, dziwki, strzelanina etc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.