Facebook Google+ Twitter

W. Fułek: Kongres Europejskich Uzdrowisk odbędzie się w Polsce

W uzdrowisku nadmorskim Promorie, Kongres Europejskich Uzdrowisk powołał Wojciecha Fułka na funkcję wiceprezesa zarządu European Spas Association. Jest to pierwsza tak wysoka funkcja piastowana w tej organizacji przez Polaka.

Wojciech Fułek. / Fot. Darek SzczecinaNiedawno w bułgarskim uzdrowisku nadmorskim Promorie, podczas XVIII Kongresu Europejskich Uzdrowisk powołano Wojciecha Fułka na funkcję wiceprezesa zarządu European Spas Association. Jest to pierwsza tak wysoka funkcja piastowana w tej organizacji przez Polaka.

Darek Szczecina: Przed tygodniem został Pan wybrany na Wiceprezesa Zarządu Związku Europejskich Uzdrowisk (ESPA). Kto obok Pana będzie kieruje tą organizacją?
Wojciech Fułek: Prezesem jest Czech Martin Plachy, Sekretarzem Generalnym Joachim Lieber z Niemiec, skarbnikiem jest przedstawiciel Francji. W szerokim zarządzie zasiadają też przedstawiciele m.in. Islandii, Słowacji, Austrii, Estonii, Hiszpanii, Rumunii, Turcji, Litwy, Bułgarii. W tym właśnie składzie będziemy kierować organizacją przez najbliższą kadencję, czyli przez kolejne 4 lata.

Właśnie, czym się zajmuje European Spas Association? Proszę przybliżyć kompetencje tej organizacji.
ESPA jest jedyną tego typu organizacją, skupiającą przedstawicieli 20 europejskich państw, w których funkcjonują uzdrowiska. Jej główna siedziba mieści się w Brukseli i działa na rzecz m.in. ujednolicenia standardów oraz promocji, działających w Europie uzdrowisk. Służy pomocą prawną, organizacyjną, uczestniczy w targach i wystawach międzynarodowych, realizuje akcje marketingowe i informacyjne, współpracuje ze strukturami europejskimi.

W Promorie, nazywaną Perłą bułgarskich uzdrowisk, podjęto też decyzję ważną dla Polski. Zatwierdziliście oficjalnie…
Tak, jubileuszowy, XX Kongres Europejskich Uzdrowisk, w którym uczestniczą co roku przedstawiciele ponad 20 państw europejskich oraz goście specjalni, zostanie zorganizowany w 2015 roku właśnie w Polsce. Na miejsce wybrano Sopot. Przygotowana z tej okazji specjalna prezentacja Sopotu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wszystkich uczestników. Polskim partnerem Kongresu będzie Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP.

Co Polska może zaproponować europejskim kurortom?
Zaproponujemy ESPA organizację międzynarodowych targów wystawienniczych sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, używanego w uzdrowiskach - oczywiście jako imprezę towarzyszącą kongresowi. Jestem przekonany, że taki Kongres nie tylko wzmocni wizerunek Sopotu jako atrakcyjnego miejsca na mapie kongresowo-konferencyjnej, ale przyczyni się do pokazania miasta jako ważnego europejskiego uzdrowiska. Byłoby to bezcenna "wartość dodana" takiego wydarzenia. Póki co, Sopot jako uzdrowisko rozpoznawalny jest u nas w kraju, a nie zagranicą - w przeciwieństwie choćby do Kołobrzegu, który staje się powoli m.in. dla Niemców jedną z bardziej atrakcyjnych deestynacji uzdrowiskowych. Może właśnie Kongres zmieni tę tendencję?
Będę zatem wdzięczny za wszelkie sugestie, uwagi i propozycje, związane z organizacją tego wyjątkowo przedsięwzięcia. Polska będzie je gościć po raz pierwszy w historii i liczę też na wykorzystanie XX Kongresu ESPA z udziałem wielu zagranicznych gości do celów promocyjno-marketingowych. Będzie to również wyjątkowa okazja do zapoznania się z osiągnięciami i specyfiką uzdrowiskową innych państw.

Na koniec takie niedyskretne pytanie: ile zarabia wiceprezes ESPA?
Rozczaruję Pana, to funkcja całkowicie społeczna - podobnie jak moja aktywność w Stowarzyszeniu Gmin Uzdrowiskowych RP - i nie wiąże się z żadnymi apanażami. Jednak jestem przekonany, że jej pełnienie pozwoli mi działać jeszcze aktywniej na rzecz promocji polskich uzdrowisk oraz Sopotu na arenie międzynarodowej.

Dziękuję za rozmowę.


Wojciech Fułek – "od zawsze i na zawsze sopocianin", w latach 1998-2012 wiceprezydent Sopotu, w tej kadencji Przewodniczący sopockiej Rady Miasta, znawca i popularyzator historii Sopotu (napisał m.in. monografię sopockiego mola i Opery Leśnej), pisarz, publicysta i dramaturg, autor 11 książek, menedżer, pełni również od 10 lat nieprzerwanie funkcję Wiceprezesa Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wymieniać się poglądami można nawet za pomocą internetu, doświadczeniami już gorzej, bo czasami trzeba pogadać w cztery oczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.