Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19660 miejsce

W Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej o polityce wschodniej

Wprowadzeniem do debaty, zorganizowanej przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację Bertelsmanna, Instytut Spraw Publicznych, Ambasadę Niemiec w Polsce oraz Europejską Radę Spraw Zagranicznych, były wypowiedzi

prof. dr hab. Krzysztof Miszczak, dyrektor-członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i dr Krystyna Krzekotowska z Uczelni Łazarskiego / Fot. Krystyna Krzekotowskaprof. dr hab. Krzysztof Miszczak, dyrektor-członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i dr Krystyna Krzekotowska z Uczelni Łazarskiego / Fot. Krystyna KrzekotowskaPaneliści: Thomas Bagger-szef działu planowania w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Tobias Baumann - kierownik w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej oraz Viola von Cramon - ekspertka ds. polityki wschodniej Partii Zielonych / Fot. Krystyna Krzekotowskadr Krystyna Krzekotowska i studenci ukraińscy wyrażający podziękowanie za inicjatyw pomocowe dla Ukrainy / Fot. Krystyna Krzekotowska Wprowadzeniem do debaty, której zorganizowanej przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację Bertelsmanna, Instytut Spraw Publicznych, Ambasadę Niemiec w Polsce oraz Europejską Radę Spraw Zagranicznych były wypowiedzi
moderatora Agnieszki Łady, kierownika Programu Europejskiego Instytutu Spraw Publicznych oraz panelistów niemieckich, którymi byli: Thomas Bagger - szef działu planowania w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Tobias Baumann - kierownik referatu ds. Rosji, Europy Wschodniej i Południowej, Turcji i Azji Centralnej w Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej oraz Viola von Cramon - ekspertka ds. polityki wschodniej Partii Zielonych.
Ożywiona debata toczyła się wokół trzech węzłowych zagadnień:
1. Unijnych sankcji nakładanych na Rosję,
2. Bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz
3. Polsko-niemieckiego programu pomocy dla Ukrainy pod auspicjami Unii


W kwestii unijnych sankcji podniesiono, że jest to broń obosieczna wywołująca ujemne konsekwencje gospodarcze po obydwu stronach. Mimo to na obecnym etapie są one konieczne i także rząd niemiecki – jako podkreślali niemieccy paneliści - je popiera. Za konieczne uznano szersze wyjaśnianie społeczeństwu celów, którym owe sankcje służą i jakie mogą wywoływać skutki uboczne. Chodzi bowiem o to, aby zwiększać zrozumienie i akceptację społeczną dla tego typu działań, która jest większa w tzw. landach zachodnich. Duża rolę mogą w tym zakresie odegrać i odgrywają organizacje pozarządowe, takie jak Izba Przemysłowo-Handlowa, czy Niemiecko-Polskie Stowarzyszenie Prawników, które ostatnio podjęło wspólnie z Uczelnią Łazarskiego inicjatywę utworzenia Szkoły Prawa Niemieckiego na tej Uczelni, która kształci duży odsetek studentów ukraińskich. Podczas debaty - podobnie jak to mocno akcentuje polska Premier Ewa Kopacz - podkreślano, że w kwestii sankcji decyzję powinny podejmować wspólnie wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Konflikt ukraińsko-rosyjski destabilizujący kurs walutowy zagraża bezpieczeństwu obrotu prawnego i inwestowania , a tym samym przynosi negatywne skutki nie tylko dla gospodarki niemieckiej, ale także dla innych.


W odniesieniu do bezpieczeństwa energetycznego Viola von Cramon uznała za błędną politykę realizowaną przez poprzedniego kanclerza Niemiec, Gerharda Schroedera, który sprzeciwił się wybudowaniu gazoportu w Wilhelmshafen. Pozwoliłby to bowiem na zmniejszenie importu gazu z Rosji i sprowadzanie go z innych państw.

Natomiast renegocjowanie cen gazu ustalonych na kilkanaście lat nie jest łatwe, co podniósł zarówno przedstawiciel Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej jak i MSZ.
Zgodnie uznano, że potrzebna jest nowa strategia w kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Gdyby bowiem udało się zmniejszyć nabywanie od Rosji surowców energetycznych pojawiłyby się bodźce do modernizacji tego kraju. Kluczem może być także obniżenie ceny na te surowce. Gdy ceny rosną Putin przestaje myśleć o potrzebnych Rosji reformach.


Nie lekceważąc wagi obydwu wyżej wspomnianych elementów polityki wschodniej, za kluczową uznano pomoc dla Ukrainy w dokonaniu procesu transformacji ustrojowej.
W tym zakresie ważną rolę mogłyby spełnić polsko-niemieckie programy tej pomocy pod auspicjami Unii Europejskiej, pozwalające na podzielenie się z ukraińskimi sąsiadami dobrymi doświadczeniami, jakie Polska i Polacy zgromadzili z niezwykle przyjaznych, obustronnie wzbogacających i cennych dla przyspieszenia procesów transformacyjnych form współpracy polsko-niemieckiej.

Byłby to też pokojowy sposób przeciwstawienia się zagrożeniom wynikającym z imperialistycznej polityki Rosji.
Za celowe uznano, aby w ramach tych projektów pomocowych wypracować też nową wizję polityki wschodniej.
Nasze polsko-niemieckie doświadczenia współpracy na tym polu mogą i powinny dobrze służyć tej sprawie.
Postulaty tego zostały dobrze przyjęte przez polskich i niemieckich uczestników debaty, a także przez przysłuchujących się tej debacie grupie studentów ukraińskich.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.