Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16289 miejsce

W Gdańsku powstanie Centrum Naukowo-Badawcze

Pewne jest, iż na terenie Akademickiego Centrum Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku powstanie Centrum Naukowo-Badawcze Medycyny Laboratoryjnej.

Uroczystość wmurowania  kamienia węgielnego pod budowę Centrum. / Fot. prof. Andrzej SzutowiczW centrum znajdą się specjalne pomieszczenia laboratoryjne, w których prowadzone będą badania z zakresu biochemii klinicznej. Koszt budowy nowoczesnego budynku szacuje się na 9 milionów złotych. 7 milionów złotych ma pochodzić z funduszy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nadal jednak nie wiadomo, skąd Akademia Medyczna pozyska brakujące 2 miliony.

Nowy budynek, o powierzchni 2,5 tysiąca metrów kw., ma pomieścić liczne laboratoria, które Akademia miała dotąd rozproszone na obszarze całego Gdańska. Centrum Badawcze Medycyny Laboratoryjnej będzie siedzibą Katedry Biochemii Klinicznej Wydziału Lekarskiego i Katedry Analityki Klinicznej Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Gdańsku. Studenci uczęszczający do centrum kształcić się będą w ośmiu kierunkach. Do budynku Centrum Naukowo Badawczego pierwsi studenci mają wejść na początku przyszłego roku akademickiego.

– Budowa Centrum jest wstępem do wielokrotnie większego przedsięwzięcia, którym będzie rozpoczynająca się w roku przyszłym budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej – powiedział dla Wiadomości24.pl prof. Andrzej Szutowicz, pełnomocnik Rektora ds. Budowy Centrum Naukowo-Badawczego Medycyny Laboratoryjnej.
– To inwestycja o wartości kilkuset milionów złotych. Realizacja tych zamierzeń dostosuje uczelnię i Akademickie Centrum Kliniczne do wymagań XXI wieku.

– Przez ponad 40 lat owocnej działalności naukowej i dydaktycznej naszej jednostki powstało wiele wysoko cenionych prac poglądowych, podręczników i opracowań naukowych publikowanych w renomowanych czasopismach naukowych od "Acta Biochimica Polonica", po "Nature" – mówi prof. Andrzej Szutowicz. – Powstawały nowe koncepcje kształcenia przed i podyplomowego w dziedzinie Diagnostyki Laboratoryjnej i Analityki Klinicznej. W Katedrze Biochemii Klinicznej szlify samodzielnego pracownika nauki zdobyło 10 naukowców, a niemal 60 stopnie doktora. Wychowankowie Katedry zajmują dzisiaj wiele stanowisk kierowniczych w naszej Alma Mater, jak również w instytucjach naukowych i medycznych za granicą.

 / Fot. Akademia Medyczna.– Dzięki Centrum, możliwy będzie dalszy rozwój i intensyfikacja badań naukowych nad patobiochemią nerki, patomechanizmami degeneracji neuronów cholinergicznych, zaburzeniami metabolizmu lipoprotein, patomechanizmami molekularnymi cukrzycy i płytek krwi oraz mechanizmami działania NO, w których gdańska szkoła odnosi sukcesy na skalę międzynarodową – wyjaśnia prof. Andrzej Szutowicz z Akademii Medycznej.

Akademia Medyczna w Gdańsku powstała w 1945 roku. Za swoje posłannictwo przyjmuje kształcenie w zawodach medycznych, kształcenie podyplomowe oraz prowadzenie badań naukowych zakresie medycyny doświadczalnej i klinicznej, farmacji, epidemiologii i promocji zdrowia, oraz wdrażanie i upowszechnianie nowych technologii medycznych, służących diagnostyce terapii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hmm..czyli brakuje 2 mln...może redakcyjna "zrzutka" ;-)

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.