Facebook Google+ Twitter

W Gdyni rozpoczyna się 33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-15 07:28

W Gdyni rozpoczyna się dziś 33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Kilkadziesiąt filmów będzie rywalizowało o laury w trzech konkursach.

Najlepszy film konkursu głównego otrzyma Wielką Nagrodę "Złotych Lwów". Przyznana zostanie także Nagroda „Srebrnych Lwów" dla filmu oraz nagrody indywidualne za reżyserię, scenariusz, debiut reżyserski, debiut aktorski, rolę kobiecą, rolę męską, zdjęcia, muzykę, scenografię, drugoplanowe role kobiecą i męską, dźwięk, montaż i kostiumy.

Przewodniczącym Jury konkursu głównego będzie Robert Gliński. W tym konkursie wśród 16 filmów są: "33 sceny z życia" Małgorzaty Szumowskiej, "Cztery noce z Anną" Jerzego Skolimowskiego, "Rysa" Michała Rosy,, i "Jeszcze nie wieczór" Jacka Blawuta z ostatnią rolą zmarłego niedawno Wieńczysława Glińskiego. W konkursie tym zobaczymy też wyprodukowany w Polsce film czeskiego twórcy Petra Zelenki "Bracia Karamazow".
Nagrodzone zostaną także najlepsze filmy w konkursie kina niezależnego i konkursie etiud fabularnych i fabularnych filmów dyplomowych szkół filmowych. Na czele jury stanie Sławomir Fabicki.

Statuetkę "Platynowych Lwów" za całokształt twórczości odbierze Stanisław Różewicz. „Bursztynowe Lwy" otrzymają dystrybutor i producent filmu, który w okresie od 1 września 2007 roku do 31 sierpnia 2008 roku cieszył się największą frekwencją w kinach w Polsce.

Publiczność Festiwalu w Gdyni będzie miała okazję obejrzeć filmy prezentowane w pozakonkursowej sekcji „Panorama polskiego kina". Z myślą o najmłodszych zostaną zorganizowane projekcje w ramach przeglądu filmów „Gdynia dzieciom". „Dzień Czeski" będzie okazją do uczestnictwa w projekcjach najnowszych produkcji filmowych zza południowej granicy. Ponadto na festiwalu odbędą się imprezy towarzyszące: koncerty muzyki filmowej, wystawy, konferencje, spotkania z twórcami, będą też pokazy dla głuchoniemych z pomocą języka migowego i dla niewidomych z użyciem techniki audiodeskrypcji. Festiwal w Gdyni potrwa do 20 września.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.