Facebook Google+ Twitter

W geście solidarności z polskimi Tatarami

"Bracia Tatarzy i Wy polscy Przyjaciele! Pomóżcie odrestaurować buńczuk. Narodowe Centrum Kultury Tatarów RP jest organizacją non-profit i nie poradzi sobie z takim wydatkiem, a przecież ułan nie może stać ogołocony" - mówi dyrektor NCKT, Jerzy Dżirdżis Szahuniewicz.

Pomnik Tatara Polskiego w dniu 25 listopada 2010 roku. / Fot. Fot. Stefania NajsarekOrunia, sąsiadująca z centrum miasta dzielnica Gdańska, przez wiele powojennych lat była "zapomniana przez Boga i ludzi". Od kilkunastu lat niektóre jej rejony, zwłaszcza Orunia Górna, zmieniają swoje oblicze. Powstają tu nowoczesne osiedla mieszkaniowe, placówki handlowe i usługowe, zrewitalizowano także służący rekreacji Park Oruński.

Na zagospodarowanie stojącego na terenie Parku zrujnowanego budynku Rada Miasta Gdańska ogłosiła konkurs. Wygrało go środowisko gdańskich Tatarów. Nakładem własnych sił i środków obiekt wyremontowano. Dziś funkcjonuje tam Narodowe Centrum Kultury Tatarów RP im. Leona Mirzy Kryczyńskiego - dawnego sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Po otwarciu placówki jej dyrektorem został Jerzy Dżirdżis Szahuniewicz. Z jego inicjatywy i dzięki jego staraniom powstał pomnik Tatara PolskiegoPark Oruński - sąsiedztwo pomnika. / Fot. Fot. Stefania Najsarek. Figura wykonana we wrocławskiej pracowni rzeźby eRZet przez Tomasza Ryfę we współpracy z Maciejem Kusem i Błażejem Iwaniakiem mogła powstać dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu m.in. przez miasto Gdańsk oraz Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Posąg ustawiony obok NCKT RP i uroczyście odsłonięty przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 25 listopada 2010 roku, następnego dnia został uszkodzony przez wandali.
Pozbawiony został honoru i dumy, jakim jest buńczuk, symbol władzy i duma I Szwadronu 13. Pułku Ułanów Wileńskich, który nawet w najcięższych walkach buńczuka nie utracił - mówił dyrektor Szahuniewicz.

Dyrektor NCKT RP - J.D. Szahuniewicz. / Fot. Fot. Stefania NajsarekPowiadomiona o kradzieży Komenda Policji w Oruni Górnej po krótkotrwałym śledztwie sprawę przekazała Prokuraturze Rejonowej w Gdańsku, a ta - zakwalifikowawszy ją jako uszkodzenie mienia (sic!) - sprawę umorzyła. Taka kwalifikacja może zaskakiwać, skoro wartość skradzionego elementu oszacowano na 50 tysięcy złotych, a w myśl Kodeksu Karnego już utrata 250 złotych jest przestępstwem kradzieży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Dzirdzis
  • Dzirdzis
  • 28.02.2011 19:36

Bracia Tatarzy i Przyjaciele

Dzisiaj o godz 16.00 odnaleziono część Buńczuka, z tym że tylko ogon. W najciekawszym momencie i okolicy bowiem 50 cm od Pomnika sterczał jakby nic sie nie stało sam jestem zdziwiony że do tej pory nie zabrano go z tego miejsca
To zasługa pewnego spacerowicza z pieskiem sam nie wiem czy to prawda czy tez nie ale Pan który zadzwonił do mnie z informacja powiedział że to jego piesek odnalazł część Buńczuka
Piesku jesteśmy wdzięczni za twój węch policyjny pozdrawiamy ciebie i Twojego właściciela jeszcze raz Panu dziękuję Dzirdzis Szahuniewicz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Antoni, dziękuję za zainteresowanie i sugestię naszej, DO interwencji.
Przed chwilą o Pana propozycji rozmawiałam z p. Dżirdżisem i uzyskałam następujące informacje:
Policja nie zaprzestała poszukiwań złodziei, choć postanowieniem Prokuratury w Gdańsku, juz teraz nie ma takiego obowiązku. Pan Szachuniewicz złożył zażalenie na decyzję Prokuratury, i sprawa trafiła do Sądu Karnego. Zainteresowany oczekuje powiadomienia o rozprawie, na której powinna pojawić się prasa.
Z uwagi na znajomość tematu i moje "sąsiedztwo", jako DO, zaproponowałam swoje uczestnictwo.
Podczas rozmowy dowiedziałam się, że z dobrowolnych wpłat i zaciągniętej pożyczki, buńczuk został juz odtworzony i czeka na montaż.
Pozdrawiam serdecznie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2011 18:47

Może by tak po konsultacji z Panem Jerzym Dżirdżisem Szahuniewiczem, jako DO wyślemy zapytanie do prokuratury co dalej dzieje się w kwestii dewastacji pomnika. Niech odpowiedzą i uzasadnią dlaczego sprawa tak szybki została umorzona. Czasami media mają ogromny wpływ na takie, czy inne absurdalne decyzje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2011 18:15

Czytałem ten artykuł zaraz po jego ukazaniu się, lecz nie miałem możliwości skomentowania ( Czytałem z tel komórkowego ) Powróciłem po długim czasie i nasuwa się pytanie, czy sprawa dewastacji pomnika została odłożona a/a .Może by tak po maltretować naszych stróżów prawa? W końcu to my podatnicy ich utrzymujemy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

SPROSTOWANIE!

Osoby zainteresowane wspomożeniem dzieła odnowy pomnika Tatarów polskich w Gdańsku informuję, że podany wcześniej nr konta NCKT RP jest nieprawidłowy.
Pieniądze należy przekazywać na konto podane w tym wpisie:

Bank Ochrony Środowiska nr 98 1540 1098 2109 5554 5699 0001.

Pozostałe dane adresowe są prawidłowe.

Za pomyłkę przepraszamy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto, wielkie dzięki z poszerzenie materiału na ten temat.
Cieszy mnie, że wszyscy Pańswto komentujący doceniają zasługi polskich Tatarów dla Polski.
Dziękuję też w ich imieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i mamy piękne fragmenty z historii wyszperane praz Martę. Warto przekazać je do Kancelarii ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wstyd!
Wandal znieważył pomnik upamiętniający bohaterstwo żołnierzy II Rzeczypospolitej, a prokurator wzrusza ramionami. Oby nie dlatego, że chodzi o żołnierzy narodowości tatarskiej... A jeśli tak, to radziłabym panu prokuratorowi zapoznać się z historią udziału polskich Tatarów w walce za przybraną Ojczyznę, począwszy od bitwy pod Grunwaldem, a skończywszy na II wojnie światowej.
1. szwadron 13. Pułku Ułanów Wileńskich, zwany "tatarskim" chyba nie bez powodu pełnił honorową asystę, gdy na wileńskiej Rossie składano do grobu serce marszałka Piłsudskiego.
Więcej o tatarskich ułanach tutaj:
http://www.rp.pl/artykul/354438.html

A ja dorzucę jeszcze parę informacji dotyczących buńczuka:
"Na prośbę społeczności tatarskiej prezydent Rzeczypospolitej Polskiej polecił w 1936 roku utworzyć przy 13 Pułku Ułanów Wileńskich szwadron tatarski. Sformowanie tego oddziału zostało odebrane przez polskich muzułmanów jako akt szczególnej życzliwości władz wobec Tatarów. Dnia 19 grudnia tegoż roku 80 ułanów szwadronu tatarskiego złożyło przysięgę w Nowej Wilejce."
"W dniu święta pułkowego, w niedzielę 25 lipca 1937 r., przedstawiciele społeczeństwa tatarskiego ofiarowali żołnierzom swego szwadronu buńczuk. To nie był taki sobie zwyczajny buńczuk - wspominał po latach rotmistrz Aleksander Jeljaszewicz - ale okazały: z dużym mosiężnym talerzem, dzwoneczkami, ze złotym półksiężycem, z gwiazdą na górze i z dwubarwnym ogonem.
Uroczystość wręczenia buńczuka odbyła się na placu artyleryjskim. w pobliżu koszar, na oczach całego pułku rozstawionego w szyku rozwiniętym. Do delegacji podjechał poczet sztandarowy szwadronu tatarskiego, który odebrał z rak Jakuba Romanowicza buńczuk, symbol władzy dawnych chanów tatarskich. Następnie odbyła się defilada pułku (... ). Szwadron tatarski, który szedł na czele, prezentował się, zresztą jak i całość pułku, niezwykle ładnie i malowniczo, buńczuk zaś o barwach biało-czerwonej i zielonej z półksiężycem u góry wywołał ogólny zachwyt, zwłaszcza gdy w takt kłusujących z fantazją szeregów ułańskich dzwoniły srebrzyście dzwoneczki, umieszczone na buńczuku. Bardzo miłe wrażenie sprawił także proporzec szwadronowy. wykonany w barwach pułkowych, ze złotym półksiężycem i gwiazdą w rogu."
(Piotr Borawski, Aleksander Dubiński - "Tatarzy Polscy, dzieje, obrzędy, legendy, tradycje")

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już wcześniej informowałaś o tym wandaliźmie. Cieszę się że podjęto starania naprawy pomnika. Kiedyś, jeśli "władca" nie dopilnował porządku w swoich włościach to materialnie odpowiadał za szkody jakie ponosił poddany. Podatki były na poziomie 10%, i poddani jak zwykle narzekali, że są wysokie. Dziś władca nie ma żadnej odpowiedzialności a zabiera więcej niż 50% dochodów. Wymyślił ponadto ubezpieczenia dla swoich poddanych. Oczywiście dodatkowo płatne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Flinta
  • Ewelina Flinta
  • 05.01.2011 13:30

Wandale = idioci. Prokuratura też się nie popisała, słusznie dyrektor chce się odwołać od tak niepoważnej decyzji. Rzeczywiście nawet i dyskryminacji w tym się można dopatrzeć, bo gdyby pomnik innych bohaterów uszkodzono, to jednak więcej byłoby zapewne zainteresowania. A może w karnawale udałoby się zorganizować "bal tatarski" (najlepiej snobistyczny z drogimi biletami ;)) i dochód przeznaczyć na naprawę pomnika? Zapewne konkurencja jest duża, ale to taki pomysł mój.
A datki swoja drogą są potrzebne.

Steniu, gratuluję obywatelskiego artykułu. To jest to o czym pisała niedawno Jola Paczkowska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.