Facebook Google+ Twitter

W Gliwicach chirurdzy przeprowadzą pierwszy w Polsce przeszczep twarzy

Śląsk zawsze słynął z brawurowych dokonań medycznych. Tym razem znów wstrzymamy oddech, chirurdzy rekonstrukcyjni w Instytucie Onkologii w Gliwicach zapowiedzieli gotowość przystąpienia do pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy.

 / Fot. Reytan, własność publicznaPamiętamy 1985 rok, wtedy mało komu znany warszawski kardiochirurg doc. Zbigniew Religa przybył do Zabrza, by utworzyć Śląskie Centrum Chorób Serca. To był milowy krok, w którym dokonał on pierwszego przeszczepu serca, potem pierwszych jednoczesnych transplantacji serca i płuc, zaś w następnej kolejności także serca i nerek. Obecnie klinika kierowana przez jego następcę, prof. Mariana Zembalę, nosi imię prof. Zbigniewa Religi.

Rekonstrukcja twarzy nie jest prosta, operacja taka trwa kilkadziesiąt godzin i obarczona jest sporym ryzykiem, m.in. odrzutem przez biorcę twarzy dawcy. Sam zabieg rekonstrukcji twarzy to techniczna wirtuozeria, bowiem nawet perfekcyjnie przygotowana i przeprowadzona operacja może zakończyć się niepowodzeniem. Gliwiccy chirurdzy rekonstruktorzy zdają sobie oczywiście z tego niezwykle spektakularnego zadania sprawę, które w wypadku pooperacyjnych groźnych infekcji może mieć śmiertelny skutek. By takie śmiertelne ryzyko wyeliminować, pacjent musi do końca życia przyjmować leki zabezpieczające przed odrzutem.

Instytut Onkologii w Gliwicach oraz elitarny zespół chirurgów pod kierunkiem chirurga rekonstrukcyjnego prof. Adama Maciejewskiego, wyposażony nie tylko w nowoczesne instrumentarium oraz wszystkie możliwe zezwolenia do rekonstrukcji twarzy, czeka teraz na zgłoszenie się pierwszego pacjenta.

Przypomnę, że pierwszego przeszczepu twarzy dokonano w 2005 roku we Francji. Potem w 2008 roku w Chinach i 2008 roku w USA. Tego ostatniego przeszczepu dokonała transplantolog prof. Maria Siemionow, Polka pochodząca z Krotoszyna, która w latach 80. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Należy dodać, że pani profesor pilotuje pierwszy przeszczep w Gliwicach i przyjedzie, gdy tylko gliwiccy chirurdzy przystąpią do bezpośredniego działania.
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

BYDŁOSZEWSKI
  • BYDŁOSZEWSKI
  • 19.08.2012 19:01

Tym ludziom nie POmoże przeszczep twarzy, oni twarzy nigdy nie mieli ! ? " ABY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ " komu ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybuch metanu w kopalniach powoduje często oparzenia twarzy. Rzeczywiście jest to "krok milowy". Jednak największą zmorą polskiej medycyny jest diagnozowanie przez lekarzy rodzinnych bez dokonywania analiz laboratoryjnych. W konsekwencji zanim lekarz zgadnie jaka to jest choroba, zmienia kilka razy leki aż się uda
i trafi właściwą diagnozę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.