Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25315 miejsce

W głośnikach już leci "Muza"... Dżem: recenzja nowej płyty

Aż 6 lat Dżem kazał fanom czekać na nowy studyjny krążek. Zajawki pojawiały się już bodaj w 2007 roku - na festiwalu w Paprocanach. Oficjalna premiera jutro, mimo to już od kilku dni można się natknąć na krążek w dobrych sklepach muzycznych

Ostatnia płyta ("2004") nie była zbyt ciepło przyjęta, szczególnie przez ortodoksyjnych Dżemowców. Być może z tego powodu "polscy Allmani" długo zwlekali z ukazaniem światu kolejnego muzycznego dziecka. W międzyczasie pojawił się obszerny zapis (4cd + 3dvd) z koncertu urodzinowego, a płyta studyjna nabierała forrmy i... rumieńców.

Po pierwszym przesłuchaniu i pojawiających się już pierwszych recenzjach (m.in. na dosyć krytycznym okiem patrzącym forum fanów Dżemu) wydaje się, że podjęto dobrą decyzję, tak długo dopieszczając nowe utwory. Krążek, który oficjalną premierę będzie miał jutro, zaskakuje dopracowaniem, dojrzałością, kunsztempromocyjny banner ze strony fanclub.dzem.com.pl / Fot. Dżem muzycznym ale i (do czego już Dżem nas przyzwyczaił) różnorodnością stylów. Usłyszymy bowiem zarówno ostre riffy, jak i sentymentalne ballady czy reggae'owe "bujanie". Do dźwięków wysokich lotów panowie przyzwyczaili nas już dość dawno, teraz doszła jeszcze niekiepska harmonijka Maćka.

Ale po kolei:
1. "Koniecznie" (mimo że fani przyzwyczaili się pewnie do "Żyj, mały, żyj", jak od dłuższego czasu tytułowany jest ten numer na YouTube) - niewyszukany (choć nie można rzec, że banalny) tekst w połączeniu z mało "dżemowymi", jak na moje ucho, klawiszami nieco zaskakuje aranżacją (bliżej im do Irka Dudka) i sprawiają, że ciekawość do przesłuchania kolejnych 11 piosenek zdecydowanie wzrasta
2. "Partyzant" - jak dla mnie jeden z mocniejszych punktów nowej płyty. Wydaje się być kontynuacją sztandarowych utworów "Najemnik" i "Najemnik II". Poruszający tekst i pasująca doń kompozycja Zbyszka Szczerbińskiego sprawiają, że chętnie wraca się do tego utworu.
3. "Ani dużo, ani mało" - rhytm'n'bluesowe rzemiosło w dobrym tego słowa znaczeniu (muzycznie dopracowany w każdym detalu, wiele radości sprawiają m.in. świetne solówki Janusza Borzuckiego na klawiszach czy pojękiwania gitar Panów J.S. i A.O.).
4. "Bujam się" - wyznanie człowieka zepchniętego na margines społeczny w ustach Maćka brzmi dosyć wiarygodnie, a solówka Jurka Styczyńskiego w drugiej części utworu dopełnia całości.
5. "Wolności dni" - i nadszedł czas na bujanie! Lekki, acz sentymentalny tekst i reggae'owa stylistyka nieco przypominają przearanżowany przez Maćka "Być albo mieć" (oryginał śpiewany przez Jacka Dewódzkiego na płycie pod tym samym tytułem).
6. "To wszystko co mam" - nastrojowy utwór, kolejne wyzwanie człowieka na rozstajach dróg (interesujący tekst autorstwa Maćka Balcara).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Mariusz Hejnar
  • Mariusz Hejnar
  • 04.12.2010 15:53

Wspaniała płyta. Dzem jak za starych dobrych czasów. Myśle, że Rysiek słucha tej płyty i jest dumny ze świetnej kontynuacji. Brawo panowie, tylko nie róbcie nam przykrości, by nie była to czasami ostatnia płyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariusz
  • Mariusz
  • 04.12.2010 15:52

Wspaniała płyta. Dzem jak za starych dobrych czasów. Myśle, że Rysiek słucha tej płyty i jest dumny ze świetnej kontynuacji. Brawo panowie, tylko nie róbcie nam przykrości, by nie była to czasami ostatnia płyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zgadza się ALAN, już poprawiam! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcinex
  • Marcinex
  • 19.11.2010 22:25

Oni mnie nie rozczarowali!!! Z pośród innych wydanych w 2010 płyt moich ulubionych kapel nr 1. Raczej nikt ich w tym roku nie przeskoczy. Warto było czekać 6 lat. Dzięki Wam ten smutny kraj może pochwalić się chociaż muzyką na światowym poziomie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ALAN
  • ALAN
  • 17.11.2010 13:40

Płytka bardzo mi się podoba, warto było na nią czekać :)

Auto tylko pomylił się w opisie utworu 5. "Wolności dni" - utwór "Być albo mieć" śpiewany przez Jacka Dewódzkiego został wydany na płycie pod tym samym tytułem a nie na "pod wiatr" :) pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr_B_
  • Piotr_B_
  • 15.11.2010 18:52

Świetna płyta:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.