Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27471 miejsce

W Grójcu ruszyła akcja szczepień przeciwko HPV

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-11 20:50

Dziś w gminie Grójec ruszyły szczepienia przeciwko wirusowi HPV odpowiedzialnemu m.in. za raka szyjki macicy. Akcją szczepień finansowaną z budżetu samorządu grójeckiego zostają objęte dziewczynki zameldowane na terenie gminy. Szczepienia odbędą się w dwóch turach: dziś i jutro.

 / Fot. GrójecDecyzja o sfinansowaniu szczepień z budżetu gminy zapadła w kwietniu tego roku.
– Nie mieliśmy wątpliwości co do słuszności akcji. Prawem samorządów jest dysponować swoimi środkami budżetowymi wedle własnych potrzeb – my z tego prawa skorzystaliśmy. Znając statystyki, zdefiniowaliśmy swoje potrzeby. Nadrzędna jest potrzeba ochrony zdrowia mieszkańców – podkreśla Jacek Stolarski burmistrz gminy i miasta Grójec.

Dzięki tej decyzji burmistrza 284 dziewczęta urodzone w 1993 i 1994 roku dostają szansę na zdrowie. To wartościowy prezent ze strony władz gminnych. Szczepionka chroniąca kobiety m.in. przed rakiem szyjki macicy dostępna jest na polskim rynku od ponad 2 lat, jednak jej koszt sięga 500 zł. Kompleksowe zaszczepienie przeciw wirusowi HPV zakłada 3 tury podania szczepionki, co łącznie kosztowałoby rodziców średnio 1500 zł.

Grójec z własnego budżetu przeznaczył na ten cel 250 tys. zł w całości pokrywając koszt szczepień dziewczynek z klas drugiej i trzeciej gimnazjum.
- Na tym nie poprzestaniemy. Zakładamy szczepienia kolejnych roczników dziewczynek w przyszłych latach – obiecuje burmistrz Stolarski.

Szczepienia odbywają się w publicznym Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia. Koordynatorem akcji jest dyrektor gimnazjum Teresa Winkler. Pierwsza tura dziewczynek została zaszczepiona już dziś. Jeszcze jutro (wtorek) i pojutrze (środa) dziewczynki będą miały szansę się zaszczepić.

***
Szczepionka przeciw czterem typom wirusa HPV (6, 11, 16 i 18) pojawiła się na polskim rynku w listopadzie 2006 roku. Już kilka miesięcy później gmina Polkowice (dolnośląskie), jako pierwsza w Polsce, zdecydowała o sfinansowaniu szczepień jednego rocznika dziewcząt. W jej ślady poszły wkrótce kolejne samorządy lokalne.

Mimo to nadal najwięcej dziewcząt i kobiet szczepi się w Polsce za własne pieniądze. Takich osób jest już w całym kraju ponad 50 tysięcy. To jednak nadal niewiele w porównaniu z krajami zachodnimi. W wielu państwach szczepienia wybranych roczników dziewcząt są w całości lub części finansowane z pieniędzy publicznych, mimo, że rak szyjki macicy nie jest tam tak powszechną chorobą, jaką jest w Polsce.

Co roku na raka szyjki macicy zapada ponad 3,5 tys. Polek. Blisko 2 tys. rocznie umiera z powodu tej choroby. Najczęściej powodem jest zbyt późne zgłoszenie się do ginekologa – wtedy, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy to kolejna ściema ze szczepionkami? tekst sponsorowany przez producenta, wielką, ogólnoświatową korporację farmaceutyczną?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.